Gmina Uchanie: Uroczystości we wsi Staszic – ZDJĘCIA

20 czerwca, w lesie we wsi Staszic, przy pomniku „Pamięci pomordowanych Polaków w latach 1939-1947” odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na tym terenie podczas II wojny światowej i w pierwszych latach po niej.

Reklamy

Pomnik upamiętnia miejsce, w którym z rąk oprawców: faszystów niemieckich i ukraińskich, NKWD i UBP, ginęli Polacy, którzy walczyli za wolność i niepodległość Polski.

W uroczystości udział wzięli m. in.: ks. Dariusz Bajwoluk – proboszcz Parafii Uchanie, Monika Szumiło – zastępca wójta gminy Uchanie, Robert Bodziacki – przewodniczący Rady Gminy Uchanie wraz z radnymi, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Rejonowe Uchanie na czele z prezesem por. Andrzejem Jaroszyńskim, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne Uchanie z panem Tadeuszem Brzuchalą – prezesem, Marzena Zarek-Wrzyszcz – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, Ochotnicza Straż Pożarna w Uchaniach, Koła Gospodyń Wiejskich wsi Staszic, harcerze z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej i zuchy z 3 Gromady Zuchowej im. Marii Konopnickiej w Uchaniach,
rodziny ofiar oraz mieszkańcy gminy Uchanie i wsi Staszic.

Msza Święta w intencji pomordowanych poprzedzona została odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz wystąpieniem prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Rejonowe Uchanie pana Andrzeja Jaroszyńskiego.

Po mszy, przy pomniku ofiar, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.

Na zakończenie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Staszicu, zaprosiły wszystkich uczestników uroczystości na skromny poczęstunek.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Uchanie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Uchanie oraz mieszkańcy miejscowości Staszic.

(info i fot. GOK Uchanie)


Zobacz też:

Gmina Uchanie: Gratulujemy Kindze! – ZDJĘCIA

Gmina Uchanie: Gratulujemy Kindze! – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie