Gmina Werbkowice: Renowacja kamiennej figury św. Jana Nepomucena z 1908 roku

W bieżącym roku udało się przeprowadzić prace renowacyjne kamiennej figury św. Jana Nepomucena z 1908 r. zlokalizowanej w Werbkowicach przy trasie Zamość-Hrubieszów.

Reklamy

 

Figura była w bardzo złym stanie technicznym, obdrapana i wymagała dogłębnej renowacji. Prace przeprowadzono w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a wyzwanie renowacji figury podjął pan Wojciech Romański, mieszkaniec Werbkowic. Słowa uznania za efekt jego pracy.

Według tradycji ludowej św. Jan Nepomucen jest świętym, który chroni pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach. Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw i życia rodzinnego.

Postać świętego przedstawiana jest zawsze z brodą lub wąsami, ubrana zwykle w czarną sutannę na ogół zapinaną na małe guziczki, na którą nałożona jest biała komża – symbol kapłaństwa – wykończona ażurową koronką. Na wierzch narzucona jest gronostajowa peleryna. Ma on na głowie czarny biret z czterema skrzydełkami zwanymi rogami. Liczba ich zależy od zdobytego stopnia uniwersyteckiego, a Jan był doktorem uniwersytetu praskiego. Nad głową aureola z pięcioma gwiazdami. Jan najczęściej trzyma krucyfiks w rękach, ale popularny jest również wariant z krzyżem trzymanym pionowo – zwykle w lewym ręku.

Obiekt objęty ochroną konserwatorską wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

 

Zdjęcia na profilu Gminy Werbkowice >>

 

źródło i fot. UG Werbkowice