Gwiazdy estrady z Gródka

W dniach 24-27 maja 2018 r. zespół To i Owo na Ludowo z Gródka brał udział w Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu na Ukrainie. Panie z Gródka już po raz drugi zaprezentowały się publiczności, którą stanowili głównie kuracjusze zarówno z Ukrainy, jak i z Polski oraz mieszkańcy miasta i okolic.

Reklamy

 

Każda z trzech części koncertu tego zespołu gromadziła rzesze widzów, którzy nie kryli swojego zainteresowania i życzliwego przyjęcia, także pomiędzy występami, choćby nawet na ulicy. Występy To i Owo na Ludowo na Festiwalu w Truskawcu można śmiało uznać za najlepsze spośród wszystkich prezentujących się tam grup. Potwierdzają to opinie zarówno widzów, jak też przedstawicieli innych zespołów, samorządów, a także samych organizatorów.

Festiwal Kultury Polskiej w Truskawcu był organizowany wspólnie przez Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina, który ma swoją siedzibę w Szczecinie i którego członkiem jest Gmina Hrubieszów oraz przez ukraińskie miasto Truskawiec. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w maju 2017 r. Panie z To i Owo na Ludowo z Gródka już wtedy spotkały się  z ciepłym przyjęciem widzów. Był to jednak jedynie przedsmak sukcesu, który odniosły przed tygodniem.

W tym roku na Festiwalu w Truskawcu występowały polskie zespoły ludowe oraz rozrywkowe, odbywały się prezentacje polskiego rzemiosła. Ponadto każdy mógł spróbować specjałów polskiej kuchni z różnych regionów. Na scenie wystąpiło sześć zespołów, głównie z Polski północno-zachodniej. Równolegle przeprowadzono turniej siatkarski, a także Polsko-Ukraińskie Samorządowe Forum Partnerstwa, będące miejscem wymiany doświadczeń przez samorządowców z obu krajów.

Partnerami (współorganizatorami) Festiwalu było 12 samorządów z Polski, w tym Gmina Hrubieszów. W Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu wzięło czynny udział ponad 200 osób z Polski, ale To i Owo na Ludowo zyskało miano gwiazdy tej imprezy.

 

***

 

Panie z To i Owo na Ludowo z Gródka będzie można zobaczyć i usłyszeć już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca podczas uroczystych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, które odbędą się w tzw. „Lasku Czumowskim. Obok nich wystąpią również m.in. tria i soliści z Ukrainy, a wśród nich skrzypaczka Anna Wojewoda, która porywała publiczność w ubiegłym roku. Początek o godz. 13.00.

 

źródło i fot. UG Hrubiesżów