Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku w Linz w Austrii. Początkowo akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była częścią działań charytatywnych prowadzonych przez Austriackie Radio i Telewizję.

Reklamy

 

Od 1987 roku patronat nad tą niezwykłą akcją objęli austriaccy skauci. Każdego roku Światło jest odbierane z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem a następnie transportowane do Wiednia, gdzie podczas specjalnych uroczystości Płomień jest przekazywany mieszkańcom miast i wszelkim organizacjom.

Związek Harcerstwa Polskiego przejął piękną tradycję Betlejemskiego Światła Pokoju w 1991 roku. Nasi harcerze przyjmują ogień od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Za naszym pośrednictwem Światło dociera na wschód: do Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy, na zachód do Niemiec i na północ do Danii.

Każdego roku harcerze ZHP przekazują Betlejemskie Światło Pokoju Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, aby zapłonęło w Pałacu Prezydenckim.