20 lipca 2024

Honiatycze: Szkolenie klas I-III z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

29 maja 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Honiatyczach w ramach działalności Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Renault” po raz kolejny odbyło się szkolenie uczniów z oddziału przedszkolnego, oddziału zerowego oraz klas 1-3 z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Reklamy

Uczniowie podczas zajęć uczyły się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy tj. Filmy instruktażowe – Doktor Kręciołek; Spotkanie z Piotrusiem iKasią; Podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli; Manekiny MiniAnia i LittleAnia.

Uczniowie uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. W jaki sposób wezwać pomoc, gdy nie czujemy się bezpieczni. Ponadto uczniowie ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy. Na manekinach MiniAnia uczyliśmy się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Uczniowie poznali sekwencję –  ile wdechów powinny wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna. W kolejnym etapie ćwiczeń z manekinem uczniowie ćwiczyli umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków. 

Reklamy

Celem takich zajęć jest nauka dzieci już od najmłodszych lat zasad pierwszej pomocy, dzięki takim zajęciom oswajają się ze świadomością i koniecznością niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.