Jubileusz 50-lecia KGW w Ubrodowicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Ubrodowicach powstało w 1967 roku. Pierwszą przewodniczącą została Genowefa Bździuch, a członkiń było 19.

Reklamy

 

Działały najczęściej w prywatnych domach. Kursy i szkolenia kulinarne, krawieckie, fryzjerskie, rozprowadzanie piskląt. Organizowały nawet nabycie jałówek rasy czarno-białej o wyższej wydajności mleka. Teraz mamy wiele sprzętu ułatwiającego życie codzienne a i tak ciągle nam mało. Dawniej sprzęt taki nie należał do codzienności (jeżeli w ogóle taki istniał). Panie z KGW były dumne z tego, że miały możliwość wypożyczania takich urządzeń jak siewniczek ogrodowy czy odkurzacz.

Aktywnie uczestniczyły w gminnych świętach i uroczystościach. Do lat 80-tych kołem kierowały: Maria Mielniczuk, Danuta Sokołowska i Danuta Bogucka. Po przerwie, w 2003 roku KGW wznowiło działalność a przewodniczącą została Lucyna Antoniak, która prowadziła koło do 2010 roku. Wtedy na czele stanęła Anna Wikło. Obecna szefowa Irena Klimkowska piastuje to stanowisko od 2013 roku.

Koło „Płonące Iskierki” bo tak się nazywa, założyło wioskę tematyczną „Nasze podpałki zdrowsze niż chałki” i przyjmuje wycieczki zainteresowane tym tematem. Kierownikiem artystycznym KGW jest Janina Olszak. Swoją działalnością w tej dziedzinie zachwycały m.in. podczas Przeglądów Teatrów Wiejskich w Wołajowicach. Organizują imprezy lokalne n.in.: Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, ciągle aktywnie uczestniczą w uroczystościach gminnych. Pomagają w akcjach charytatywnych. Współpracują m.in. z Ochotniczą Strażą Pożarną, Sołtysem i Radą Sołecką Ubrodowic i Annopola a także z Kołem Myśliwskim „Dzik” z Lublina.

To tylko skrót z obszernej działalności jaką Panie przedstawiły na wstępie. A jak oceniono koło podczas Jubileuszu?

Były nagrody finansowe, prezenty i upominki a także listy gratulacyjne, podziękowania i inne pisma stosowne na tę okoliczność. A to za sprawą m.in. Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Hrubieszów, Starosty Hrubieszowskiego, GOK-u Wołajowice, Gminnej Rady KGW w Hrubieszowie, Roztoczańskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zaprzyjaźnionych KGW z sąsiednich wiosek i współmieszkańców.

Organizatorem Jubileuszu 50-lecia KGW w Ubrodowicach, który odbył się 18 czerwca br. byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Ubrodowicach, Sołtysi i Rady Sołeckie Ubrodowic i Annopola.