Kilkadziesiąt ton śmieci w Teratynie. Policjanci wyjaśniają sprawę nielegalnego składowiska odpadów

Hrubieszowscy policjanci wyjaśniają sprawę nielegalnego składowiska odpadów w Teratynie, gdzie w nocy z wtorku na środę na placu buraczanym wysypano kilkadziesiąt ton odpadów.

Reklamy

 

Hrubieszowscy policjanci zostali poinformowani przez sołtysa Teratyna, że na miejscowym placu buraczanym ktoś nielegalnie wysypał śmieci. Ustalono, że proceder ten miał miejsce nocą z wtorku na środę. 

Na miejscu mundurowi ujawnili około 50 ton odpadów. Nielegalne śmieci zostały wysypane z samochodu ciężarowego, który następnie odjechał. Policjanci zabezpieczają monitoring, sprawdzają też  odnalezione w odpadach dokumenty.

 

***

 

Nielegalne składowiska odpadów mogą być bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego a także życia i zdrowia mieszkańców.

W świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego, odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.

Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.

 

(źródło i fot. KPP w Hrubieszowie / E.K.)