Kosmów: Święto nieistniejącej cerkwi

Na nadrzecznym wzniesieniu w Kosmowie dźwięk dzwonów i liturgiczny śpiew ucichł latem 1938 roku wraz ze zburzeniem cerkwi. Po 70 latach zabrzmi znów.

Reklamy


„Święto nieistniejącej cerkwi” upamiętniające zburzoną w 1938 roku prawosławną świątynię pw. św Aleksandra Newskiego, odbędzie się w sobotę, 12.09.2015, która w cerkiewnym kalendarzu jest dniem wspomnienia św. Aleksandra Newskiego, a więc świętem patronalnym dawnej cerkwi.

Skromna, drewniana budowla powstała w latach 80. XIX wieku a zniszczona została wraz z ponad setka innych, w ramach tzw akcji rewindykacyjno – polonizacyjnej.

Spotkanie rozpocznie się krótkim nabożeństwem odprawionym przez księży prawosławnych z towarzyszeniem sióstr z monasteru w Turkowicach, a następnie w kosmowskiej świetlicy odbędzie się pokaz filmu „Kopuły niepamięci” nagranego w 2009 roku i prezentującego wspomnienia najstarszych mieszkańców okolic Kryłowa na temat nieistniejących cerkwi i polsko – ukraińskich relacji w okresie przed i w trakcie ostatniej wojny.

Po projekcji inicjatorzy spotkania zapraszają do odwiedzenia cmentarza prawosławnego w Kosmowie odnowionego siłami wolontariuszy w sierpniu i wrześniu 2015.

Początek o godz 17.00 w Kosmowie, w sąsiedztwie sklepu spożywczego i skrzyżowania dróg do Kryłowa i Cichobórza.


Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska”.