Lekcja historii w dworku Du Chateau w Bokini

8 września, we wsi Bokinia w gminie Uchanie, odbędzie się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy i otwarcia wystawy upamiętniających profesora Stefana Du Chateau

Reklamy

 

8 września we wsi Bokinia w gminie Uchanie (powiat hrubieszowski) odbędzie się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy i otwarcia wystawy pt. „Ocalić od zapomnienia”, upamiętniających profesora Stefana Du Chateau, światowej sławy architekta, pedagoga i malarza, który wychowywał się w tamtejszym dworku.

Uroczystość organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bokini i Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic we współpracy z Fundacją Przyjaźni i Kultury Polsko – Francuskiej oraz Muzeum im. ks. Stanisława Staczica w Hrubieszowie, jest cześcią obchodów 20. rocznicy śmierci profesora.

Reklamy

Dworek w Bokini to miejsce o bardzo ciekawej historii. Rodzina Du Chateau, mocno związana z Ziemią Hrubieszowską, wywodzi się od oficera francuskiego, który po wojnach napoleońskich osiadł na stałe w Polsce.

Dworek w Bokini należał do rodziców Stefana Du Chateau, którzy na przełomie wieków zostali zesłani na Syberię, a po powrocie do Polski w 1908 roku zamieszkali w Bokini. Słynny architekt wychowywał się w tym dworku, a jego ojciec w latach międzywojennych był wójtem gminy Uchanie.

Stefan Du Chateau studia ukończył na Politechnice Lwowskiej, uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po drugiej wojnie światowej osiedlił się we Francji. Du Chateau wykładał architekturę nowoczesną na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie w Montrealu. Jego pomysły konstruktorskie i architektoniczne często były nowatorskie i dały mu stałe miejsce wśród najsłynniejszych Polaków tworzących za granicą.

Dworek w Bokinii do lat 80. XX wieku był własnością siotry Stefana, Jadwigi Sławickiej, a następnie został wykupiony przez lokalną społeczność i do dziś służy, jako świetlica wiejska – miejsce spotkań i integracji mieszkańców. To z ich inicjatywy powstał projekt upamiętnienia profesora Du Chateau i przybliżenia jego sylwetki lokalnej społeczności i gościom odwiedzającym Bokinię.

W najbliższą niedzielę, 8 września, zostanie odsłonięta tablica pamięci profesora, a w dworku będzie można zobaczyć tymczasową wystawę poświęconą rodzinie Du Chateau oraz życiu i twórczości profesora. Początek uroczystości o godzinie 14.00.

 

Projekt „Ocelić od zapomnienia. Lekcja historii w dworku Du Chateau w Bokini” dofinansowany jest ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach FIO Lubelskie Lokalnie.

 

(info i fot. Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic)