Liceum Ogólnokształacące w Horodle w ogólnopolskim programie „Weź oddech”

„Weź oddech” to program ogólnopolski z zakresu edukacji ekologicznej, skierowany do nauczycieli oraz młodzieży z województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Tematem przewodnim programu jest ochrona czystości powietrza, w tym kluczowego zagadnienia niskiej emisji.

Reklamy

 

Liceum Ogólnokształcące w Horodle jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna z powiatu hrubieszowskiego została zakwalifikowana do udziału w programie. Nauczycielką prowadzącą działania w tym zakresie jest Iwona Słupska a nauczycielką wspomagającą Jadwiga Jastrząb – Pakuła.

„Weź oddech” to program wynikający z założenia, że rozwiązanie problemu niskiej emisji nie jest możliwe jedynie poprzez decyzje władz, ani centralnych, ani lokalnych. Każdego dnia wdychamy 16 kilogramów powietrza, którego jakość zależy od regionu, pogody i pory roku, ale przeważnie jest bardzo niska. Badania pokazują, że zdecydowana większość Polaków i Polek pozytywnie ocenia czystość powietrza, którym oddycha na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru problemu i jego wpływu na nasze zdrowie. Temat ten wiąże się z naszymi codziennymi wyborami – czym będę palić w piecu lub w kominku, jak dojadę do pracy? My również jesteśmy odpowiedzialni na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Reklamy

Naszym celem jest dostarczenie wiedzy, która pozwoli społecznościom lokalnym oszacować znaczenie problemu niskiej emisji i na tej podstawie podejmować świadome decyzje teraz i w przyszłości. 

 

***

 

Cele programu „Weź oddech”

Dzięki udziałowi w programie nauczyciele:

– wraz z młodzieżą dowiedzą się, czym jest niska emisja, jakie są jej przyczyny i konsekwencje oraz jak jej przeciwdziałać.

– wraz z uczniami i uczennicami przeprowadzą dwa projekty uczniowskie na ten temat i zachęcą młodzież do zajęcia się tym zagadnieniem w przyszłości.

– wraz z młodzieżą przekaże informacje na temat niskiej emisji władzom samorządowym i społeczności lokalnej, zwracając uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań ją ograniczających.

Celem programu „Weź oddech” jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska. 

 

Więcej na stroni internetowej programu:

http://wezoddech.ceo.org.pl/aktualnosci

Zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebook : projekt „Weź oddech” – LO Horodło

 

 

LO Horodło