Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Czerniczynie – ZDJĘCIA

22 lutego w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Reklamy

Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią. (Janusz Korczak)

Najmłodsi, czyli przedszkolaki z grupy 3-4 latków, brali udział w różnych grach i zabawach językowych. Były rebusy, łamańce językowe, zabawy logopedyczne i zagadki obrazkowe. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Członkowie Klubu Przyjaciół Bratka przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z kl. I i II różne gry i zabawy językowe: rebusy, krzyżówki, „łamańce językowe”, łamigłówki ortograficzne, a także konkurs o tytuł „Mistrza Słowa” . W ramach projektu „Starsi młodszym” klubowicze czytali przedszkolakom z grupy 5-6 latków wybrane baśnie. Na zakończenie wręczyli im kolorowanki z ulubionymi bohaterami bajek.

W Klubie Przyjaciół Bratka odbył się konkurs ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem, łamańcami językowymi oraz z różnymi łamigłówkami ortograficznymi. Mistrzami Ortografii zostały: Gabriela Dworak (kl. III) i Zuzanna Kubica (kl. III), zaś Mistrzami Słowa – Kevin Frykowski (kl. III) oraz Dominik Okoński (kl. III).

Nie był to jedyny sposób świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Sporo działo się również na lekcjach online języka polskiego w kl. IV-VIII. Uczniowie wykonali plakaty promujące nasz język ojczysty, rozwiązywali na różnego typu platformach zadania i łamigłówki ortograficzne, poznali ciekawostki o języku polskim, zmierzyli się z łamańcami językowymi. W programie znalazły się także: krótkie filmiki z cyklu „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, dyktando kodowane, prezentacje o najczęściej popełnianych błędach językowych. Uczniowie rozmawiali o współczesnym języku młodzieży i zapożyczeniach, które na dobre zadomowiły się w naszym ojczystym języku.

Zachęcamy, aby poprawnie posługiwać się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

(info i fot. SP w Czerniczynie)

Zobacz też:

Razem na święta w SP Czerniczyn – ZDJĘCIA

Razem na święta w SP Czerniczyn – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Twitterze