Mircze: Bezpłatna mammografia na miejscu

Ponad połowa mieszkanek gminy Mircze, które mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych, wciąż nie skorzystała z tej propozycji. Najbliższa okazja zadbania o swoje zdrowie nadarzy się 24 lipca, gdy specjalny ambulans stanie na placu przy miejscowej bibliotece.

Reklamy

By uniknąć długich kolejek lepiej się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie pod numerami: 58 325 76 02 lub 05.

Badania będą się odbywać od 14.00 do 17.00, a mogą w nich wziąć udział panie z roczników 1945 – 1964, które nie korzystały z takiej możliwości w ciągu ostatnich dwóch lat. To właśnie wśród kobiet w wieku od 50 do 69 lat jest notowany największy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.

Lekarze twierdzą, że niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal stuprocentowe wyleczenie. Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi.

Tymczasem z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca czerwca na badanie zgłosiło się niewiele ponad 49,5 procent uprawnionych pacjentek z gminy Mircze. Jeszcze gorzej pod tym względem wyglądają statystyki dla powiatu hrubieszowskiego, w którym z bezpłatnych badań skorzystało jedynie 45,1 procent uprawnionych pacjentek. 

Finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia badania, które odbywają się w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, będą wykonywać specjaliści z NZOZ Mammo-Med Centrum Diagnostyki i Usług Medycznych z Gdańska.źródło: ias24.eu