Moniatycze: Pasowanie na czytelnika biblioteki

27 pażdziernika 2015 r. w Zespole Szkół Publicznych im Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy II.

Reklamy


Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.Pasowanie  na  czytelnika  to  oficjalne  przyjęcie  najmłodszych uczniów do  grona  czytelników  biblioteki.


„Temu, kto lubi książki, nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela.”

Reklamy

Władysław Orkan


Organizowane co roku, weszło na tałe o kalendarza szkolnych wydarzeń. W ramach tej uroczystości odbyła się lekcja otwarta dla rodziców „Jak powstaje książka?” Uczniowie z klasy II zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania książek, wysłuchali próśb książek oraz obejrzeli prezentację „Droga książki”.

Rodzice mogli przekonać się jak świetnie radzą sobie ich pociechy z rozwiązywaniem zadań aktywnych. Zaproponowane zadania sprawiły dzieciom dużo radości, a wspólna praca z rodzicami wiele frajdy.

Następnie rodzice odczytali wiersz J. Tuwima pt. „Stoi na stacji lokomotywa” i w ten sposób zaznaczyliśmy udział naszej klasy w kampanii „Cała Polska Czyta dzieciom”. Następnie drugoklasiści przedstawili inscenizację pt „Zaczarowany pociąg ” podczas której zasłuchane dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, Bolka i Lolka ,Smerfy, Pszczółkę Maję i Biedroneczkę, którzy stali się przewodnikami po najpiękniejszych baśniach, przywołując, chociaż na moment, ich wspaniałą atmosferę.

Uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdzały ich wiedzę z zakresu literatury dziecięcej. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor Katarzyna Lewandowska wraz z panią bibliotekarką Biblioteki Publicznej Sylwią Luchowską, dokonały pasowania każdego z uczniów i wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz książeczki.

Mamy nadzieję, że zgodnie z obietnicami uczniowie klasy drugiej będą częstymi gośćmi w bibliotece i staną się najlepszymi przyjaciółmi książek.


Zofia Kasperkiewicz

wychowawczyni klasy II