Moniatycze: Wycieczka klas pierwszych ZSP do Lublina

W ramach integracji klas I Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach zorganizowano wyjazd do Lublina.

Reklamy

 

W ramach integracji klas I Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach pani dyrektor Katarzyna Lewandowska i nasze wychowawczynie: p. Justyna Bełz i p. Justyna Mróz zorganizowały dla nas wyjazd do Lublina. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był obóz zagłady na Majdanku gdzie zapoznaliśmy się z miejscami pamięci narodowej. Swoim pobytem w tym miejscu oddaliśmy  hołd ofiarom nazizmu.

Dla każdego z uczestników wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii o której powinien wiedzieć każdy kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt w Majdanku uświadomił nam wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Po obejrzeniu i wysłuchaniu historii Obozu Koncentracyjnego na Majdanku opowiedzianej przez przewodnika odjechaliśmy z wieloma informacjami i faktami skłaniającymi do refleksji. Refleksji nad człowiekiem i do czego jest zdolny.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Multimedialne, które mieści się w Piwnicy Pod Fortuną. W podziemiach kamienicy powstała multimedialna wystawa, która nowoczesnymi środkami przenosi w przeszłość – w czasy rozkwitu miasta. W dziesięciu salach znajdują się eksponaty, wizualizacje i dotykowe prezentacje. Pozwalają odkryć najważniejsze wydarzenia i bohaterów lubelskiego „złotego wieku”, życie i zwyczaje mieszczan, wieloreligijność przez stulecia wpisaną w charakter miasta oraz przemysł, który odmienił oblicze XIX-wiecznego Lublina.

Oczywiście nie mogło zabraknąć również rekreacyjnego punktu wycieczki. W tym celu wybraliśmy się na kryte lodowisko w ośrodku sportowym ICEMANIA. Przy dźwiękach muzyki mogliśmy doskonalić technikę jazdy na łyżwach. To była godzina wyśmienitej zabawy zwłaszcza, że niektórzy z nas częściej odczuwali skutki grawitacji.

Ostatnim punktem naszego programu wycieczki była wizyta w kinie. Obejrzeliśmy film pt. „Carte Blanche”. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Film skłonił nas do refleksji nad człowiekiem, którego sensem i radością życia jest potrzeba pracy, dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

Nasz wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić naszą sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był czas na lepsze poznanie koleżanek i kolegów, a także naszych nauczycieli. Zrelaksowani i odprężeni odzyskaliśmy siły do dalszej nauki.