Nadbużańskie uroczyska. Poszukiwani wolontariusze do ratowania starych cmentarzy

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do wspólnej pracy przy porządkowaniu zabytkowych cmentarzy prawosławnych w nadbużańskich wioskach. Obóz wolontariacki pod nazwą „Nadbużańskie uroczyska” odbędzie się w dniach 20-27 sierpnia w okolicach Hrubieszowa.

Reklamy

 

Towarzystwo od 11 lat zajmuje się porządkowaniem i remontowaniem niszczejących i zaniedbanych wiejskich nekropolii po obydwu stronach Bugu. Do tej pory wolontariusze pracowali już na ponad 40 cmentarzach prawosławnych, ewangelickich, żydowskich i katolickich. 

Tym razem prace prowadzone będą na prawosławnych nekropoliach w miejscowościach Gródek, Czumów i Ślipcze nad Bugiem,

Od tragicznych wydarzeń lat 40. zakończonych wysiedleniem ludności ukraińskiej założone w XIX wieku cmentarze popadały w coraz większe zapomnienie, dewastację. 100-150 letnie nagrobki z roztoczańskiego wapienia leżą rozbite i rozwleczone. Miejsce pochówku dawnych mieszkańców porastają zarośla. 

Praca, do której zapraszamy będzie fizyczna, chwilami ciężka, a historia, która kryje się za „obiektami” również bywa, jak kamień nielekka. Ale okolica piękna, satysfakcja niemała.

Organizatorzy zapewniają wyżywienie (wspólnie przygotowujemy posiłki) i zakwaterowanie, a właściwie kawałek podłogi na rozłożenie śpiwora, narzędzia do pracy, niezbędny instruktarz oraz zwrot kosztów dojazdu.

Nie są potrzebne jakieś szczególne kwalifikacje. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, jako takie zdrowie i chęć do włączenia się.

 

Wydarzenie na FB:

https://www.facebook.com/events/1907132506227261/

Zgłoszenia, dodatkowe informacje towarzystwo@ekolublin.pl 

 

Następny obóz odbędzie się między 10 a 17 września w Werbkowicach pod Hrubieszowem. 

 

fot. Towarzystwo dla Natury i Człowieka