22 lutego 2024

Narodowe Czytanie w gminie Hrubieszów [ZDJĘCIA]

Biblioteki Gminy Hrubieszów wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wołajowicach już po raz czwarty włączyły się w akcję Narodowego Czytania, która popularyzuje najwybitniejsze dzieła polskiej literatury.

Reklamy

Lekturą jedenastej edycji wydarzenia były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce epokę romantyzmu. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Reklamy

­

Do wspólnego czytania organizatorzy zaprosili przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców gminy Hrubieszów.

Wiersze odczytali: Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach Aleksandra Muzyczuk, Radna Rady Gminy Agnieszka Dąbrowska, Radna Rady Gminy Beata Tomaszczuk, Janina Olszak, Anna Kozar, Grażyna Smaga, Sołtys wsi Dziekanów Paweł Walencik, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Moniatyczach, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Dziekanowa, Sołtys wsi Stefankowice Agnieszka Rutkowska, przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Swoje chwalimy” z Kozodaw i Klub Seniora „Srebrne Świerki” z Kułakowic Trzecich.

Czytanie umilił nam koncert zespołu „Na Jeden Raz” z Mienian. Romantyczne piosenki w ich wykonaniu sprawiły przybyłym gościom niesamowitą przyjemność i stworzyły miłą atmosferę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a w szczególności lektorom. Było romantycznie i patriotycznie – podsumowuje wydarzenie Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach.

­


ZDJĘCIA:

­

źródło i fot. Gmina Hrubieszów / GOK Wołajowice


Zobacz też:

Dożynki powiatowe po mojemu… [ZDJĘCIA]

Dożynki powiatowe po mojemu… [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →