Narodowe Czytanie w Uchaniach

Biblioteka wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowała w dniu 6 września 2019 r. uchańską odsłonę Narodowego Czytania.

Reklamy

 

Akcja zainicjowana została przez Prezydenta RP w 2012 r., w tym roku przeprowadzona została pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!”.

Miejscem akcji był park w Uchaniach, gdzie o godzinie 10 spotkali się młodzież, nauczyciele, zaproszeni goście, mieszkańcy Uchań. Impreza rozpoczęła się odczytaniem listu od Prezydenta Andrzeja Dudy, po czym członkowie Towarzystwa Uchań i Okolic zaprezentowali nowelę Władysława Reymonta „Orka”.

Kolejną lekturą był „Dym” Marii Konopnickiej, wykonany przez zaproszonych gości. Ostatnią nowelą zaprezentowaną podczas czytania w Uchaniach była „Katarynka” Bolesława Prusa w wykonaniu uczniów szkoły w Uchaniach.

W trakcie wydarzenia wysłuchaliśmy koncertu Ani Wróblewskiej. Dla każdego czytającego przygotowano egzemplarz nowelki z okolicznościową pieczęcią.

To nie pierwsze i na pewno nie ostatnie Narodowe Czytanie organizowane w Uchaniach. Dzięki temu, że wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w przestrzeni publicznej, wiele osób mogło dołączyć do tej niezwykłej akcji i mamy nadzieję, że wrócą do nas za rok.

 

(info i fot. GOK Uchanie)