Niecodzienna lekcja historii w Zespole Szkół w Horodle

12 października 2018 roku w Zespole Szkół w Horodle miała miejsce niecodzienna uroczystość. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, oddano hołd bohaterowi, pochodzącemu z Horodła, ppor. Józefowi Dańczukowi.

Reklamy

 

Jego szlak bojowy wiódł przez Ankonę, Bolonię i Monte Cassino, za co został odznaczony Krzyżem Monte Cassino nr 48930, Gwiazdami Italii, ponadto uzyskał odznaczenia brytyjskie – War Medal 1939 – 1945, The 1939 – 1945 Star, Defence Medal.

11 listopada 1990 roku na wniosek Rady Ministrów został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem za Wolność i Niepodległość za czynny udział w walce o wolność Polski w okresie II wojny światowej.

Inicjatorami tej niezapomnianej lekcji historii byli członkowie Hrubieszowskiego Koła Kolekcjonerów p. Mieczysław Zapała i p. Jan Kalisz, którzy przybliżyli społeczności szkolnej i zaproszonym gościom postać ppor. Józefa Dańczuka. Niezwykle wzruszająca była obecność najbliższych krewnych naszego bohatera, żony i synów z rodzinami. Prezentację uzupełniała wystawa zdjęć, odznaczeń i dokumentów.

Miłym dopełnieniem tej wzruszającej uroczystości stał się występ zespołu wokalnego „Na Granicy”.

 

źródło i fot. ZS Horodło