Nieobecni sąsiedzi – prace na zabytkowych cmentarzach w powiecie hrubieszowskim – ZDJĘCIA

3 i 4 września 2021 r. na cmentarzach prawosławnych w Nieledwi, Bogucicach i Dobromierzycach zrealizowano wstępne prace renowacyjne w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa pt. „Nieobecni sąsiedzi. Zaangażowanie w czynną ochronę niszczejących nekropolii prawosławnych okolic Hrubieszowa”.

Reklamy

Cmentarz w Nieledwi jest własnością Gminy Trzeszczany, która dba o nekropolię. Cmentarz w Bogucicach, własność rzymskokatolickiej parafii Trzeszczany, wymaga odkrzaczenia i wywiezienia śmieci. Nekropolia w Dobromierzycach w zarządzie prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej jest regularnie porządkowana od kilku lat.

Prace polegały na wydobyciu z ziemi elementów nagrobków, oczyszczeniu ich, ustawieniu na powierzchni oraz przygotowaniu gruntu pod kamienną podbudowę. Ich organizatorem było Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Roboty będą kontynuowane w najbliższych tygodniach na wspomnianych oraz innych cmentarzach: w Czerniczynie, Mołodiatyczach i Werbkowicach. Oprócz tego w Chyżowicach, Bogucicach, Czerniczynie, Mołodiatyczach, Nieledwi, Turkowicach, Mienianach i Husynnem zostaną ustawione tablice informacyjne.

Osoby, które chcą włączyć się w prace proszone są o kontakt z Towarzystwem dla Natury i Człowieka: towarzystwo@ekolublin.pl lub tel. 81/743-71-04

Tekst, wideo i zdjęcia: Mariusz Sawa


Zobacz też:

Gmina Werbkowice: KGW „Orliki” z Wilkowa na podium! – ZDJĘCIA

Gmina Werbkowice: KGW „Orliki” z Wilkowa na podium! – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Instagramie