23 kwietnia 2024

Noc Świętojańska w Gołębiu [ZDJĘCIA]

Noc Świętojańska to słowiańskie święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, radości oraz miłości, związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku.

Taka noc zdarza się tylko raz w roku i jest czasem zabawy i świętowania nadejścia lata.

Wiąże się z nią wiele zwyczajów, które kształtowały się w tradycji ludowej. Niektóre z nich przetrwały nawet do dziś.

Tradycyjnie już w Gołębiu, na terenie gminy Dołhobyczów takie wydarzenie jest organizowane. W tym roku nie mogło być inaczej. Odbyło się ono 24 czerwca.

Rozpoczęto je od rozpalenia ogniska przez Wójta Gminy Grzegorza Drewnika.

Zgromadzona publiczność mogła posmakować kiełbaski z ogniska, grochówki, ale również posłuchać występów zespołów, które umilały ten wieczór.

Były to:

Dziecięcy zespół taneczny O Mega, dziecięca grupa wokalna, zespoły śpiewacze z terenu gminy: Nadbużanki, Wrzos, Pogranicze, Serenada, Kresowianki, zespół To i Owo z Gródka, Fermata z Telatyna oraz Kapela Mirecka.

Nieodzownym elementem nocy świętojańskiej jest mityczny kwiat paproci.

Wg słowiańskich wierzeń paproć miała zakwitnąć raz w roku. Inspiracji jak ona wyglądała można było poszukać w pracach plastycznych dzieci uczestniczących w konkursie plastycznym, a śmiałkowie wyruszyli na jej poszukiwanie. Ten niezwykły kwiat został odnaleziony przez parę zakochanych w sobie ludzi – Mariolę i Stanisława Pydo, którzy zostali Królem i Królową Nocy Świętojańskiej.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i wspólną zabawę, a Paniom z KGW w Gołębiu oraz Panu Sołtysowi i Radnemu Mieczysławowi Sawczukowi za trud włożony w przygotowanie wydarzenia.

Do zobaczenia za rok.info i fot. Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie


Hrubieszów: Na ulicy traciła przytomność. Na ratunek ruszył policjant

Hrubieszów: Na ulicy traciła przytomność. Na ratunek ruszył policjant


Zerknij na Instagram →