Odjazdowo w Uchaniach

„Super rajd! – nie przypuszczałam, że może być tak fajnie” – tego typu komentarze padały z ust osób po raz pierwszy uczestniczących w uchańskim Odjazdowym Bibliotekarzu, który odbył się 17 czerwca. Przebieg trzeciej edycji rajdu zorganizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji promującej rowery i czytelnictwo, okazał się dla organizatorów niezwykłym sukcesem.

Reklamy

Ponad 50. uczestników – dzieci i młodzieży ze szkół w gminie, przyjaciół biblioteki, animatorów życia kulturalnego zgromadziło się przed budynkiem Urzędu Gminy, by w świetnych nastrojach, przy pięknie zapowiadającej się pogodzie wyruszyć  w trasę biegnącą w kierunku miejscowości Staszic.

Ze względu na usytuowanie terenu, liczne wzniesienia zaplanowaliśmy nieco krótszą trasę (ok. 20 km), oferując dodatkowe atrakcje. W trakcie przejazdu grupy uczestniczyły w grze terenowej, polegającej na odnalezieniu ukrytych w punktach postoju kartek ze wskazówkami  zadań – w podanych książkach odszukania odpowiedniego wyrazu. 

Z wyrazów należało ułożyć hasło – cytat ks. Stanisława Staszica. Miejsca postoju nie były przypadkowe, z informacji uzyskanych od zaproszonych gości dowiedzieliśmy się, że każde ma związek z jakimś wątkiem z niezwykle bogatej historii okolic, bądź jest wyjątkowe krajobrazowo. O wydarzeniach w lesie Bondysz i Pomniku ks. Staszica usłyszeliśmy wiele ciekawostek od Pani Jadwigi Kulik, miejscowej „kronikarki”. Dzieje kaplicy pod wezwaniem Św. Barbary i miejscowości Drohiczany  przybliżyła nam Pani Jadwiga Kwiatkowska. A o bogactwie przyrody rezerwatu w Gliniskach mnóstwo ciekawych wiadomości przekazał nauczyciel, Pan Romuald Nowak.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy świetlicy w Drohiczanach. Tutaj czekał na nas poczęstunek –  pieczone na grillu kiełbaski, przygotowane przez stażystki Beatę i Kasię, przy pomocy Pana Józefa, naszego rajdowego kierowcy „wozu technicznego” i  Ani – mamy najmłodszego uczestnika, 4. letniego Mikołaja, który wraz z tatą pełnił rolę rajdowych maskotek.

W przygotowaniu posiłku pomagały pozostałe panie – nauczycielki  Pani Marzena, Dorota i Justyna,  a z ramienia organizatorów Agnieszka, Jadzia i Ania oraz czytelniczka i fanka roweru Justyna.

Przy świetlicy odbyły się dodatkowe konkurencje drużynowe, podsumowanie i rozstrzygnięcie gry, wyłonienie zwycięzców, rozdanie nagród – w co najbardziej zaangażowana była Honorata.

 

Nie byłoby tak świetnej imprezy, gdyby nie wsparcie w różnym zakresie partnerów – Banku Spółdzielczego w Uchaniach, Firmy ARS Renata i Artur Skrzypowie, Prezesa GS SCh w Uchaniach, Gminnej Komisji Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gotanii, Lokalnej Grupy Działania, Powiatowej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miasta w Hrubieszowie, Policji w Trzeszczanach.  A przede wszystkim gdyby nie zaangażowanie i pasja osób, głównych „sprawców”  całego wydarzenia – Zbyszka, Darka (autora pięknych zdjęć, niestety na żadnym go nie widać) i Zosi.  Podczas posiłku, siedząc  przy stole wspólnie z Jarosławem Brodaczewskim (pilotem  naszych rajdów) i Romualdem Nowakiem snuli wizje na przyszłoroczną edycję. 

 

Zdjęcia »

 

GBP w Uchaniach