Policjanci odwiedzili dzieci w Szpikołosach

Hrubieszowscy policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Szpikołosach. Tematem spotkania była cyberprzemoc i zagrożenia jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Reklamy

 

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie świat bez Internetu. Czas, jaki spędzamy przed ekranem komputera czy smartfona jest coraz dłuższy. Policjanci podczas spotkań z uczniami szkół naszego powiatu mówią o zagrożeniach, z jakimi młody człowiek może spotkać się w sieci.

Podczas spotkania, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Szpikołosach, funkcjonariusze rozmawiali o cyberprzemocy i odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne oraz przejawy demoralizacji.

Policjanci przestrzegali między innymi przed zamieszczaniem swoich danych i osobistych informacji w sieci. Aby nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępcy, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pamiętajmy! Bądźmy ostrożni publikując swoje zdjęcia i informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu. Chrońmy dane dotyczące wyposażenia naszego domu, statusu finansowego czy rozkładu dnia – to idealne źródło wiedzy dla przestępców szukających ofiary. Starajmy się nie logować na naszą pocztę, czy konto bankowe w miejscach publicznych. Istnieją bowiem przestępcy, którzy potrafią przechwycić nasze dane. Chrońmy swoje hasła i piny, nigdy nie udostępniajmy ich osobom nie upoważnionym. Pamiętajmy, że w dobie powszechnej cyfryzacji, z sieci korzystają również przestępcy.

Uświadamiajmy nasze dzieci i młodzież, aby nie zawierały znajomości przez internet, ponieważ nowo poznana osoba nie zawsze jest tą, za którą się podaje. Jeśli padniemy ofiarą szantażu i wymuszenia przez internet, natychmiast przerwijmy kontakt, nie przekazujmy żadnych informacji ani pieniędzy, zachowajmy wiadomości i zrzuty z ekranu – to pomoże policji w ustaleniu potencjalnego oszusta. Jeśli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia jest dręczony przez Internet, nie bądźmy obojętni.

 

źródło i fot. KPP w Hrubieszowie / E.K.