20 kwietnia 2024

Porady prawne: Jak udowodnić zasiedzenie nieruchomości?

Używając przez lata nieruchomość, której nie jesteśmy właścicielami możemy starać się nabyć jej własność przez zasiedzenie.

Własność przez zasiedzenie może nabyć posiadacz nieruchomości albo jej części wówczas, gdy posiada ją w dobrej wierze nieprzerwanie od lat dwudziestu, jako posiadacz samoistny czyli tak jak właściciel. Natomiast po upływie trzydziestu lat nieprzerwanego posiadania może nabyć jej własność, nawet wówczas gdy uzyskał posiadanie w złej wierze czyli miał świadomość, że właścicielem nie jest. Podkreślić należy, iż chodzi tu o sytuacje gdy nie właściciel nie ma z właścicielem umowy na korzystnie z nieruchomości( najem, dzierżawa) ani innego tytułu uprawniającego do jej posiadania ( służebność).

Gdyby podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, to do okresu władania przez siebie nieruchomością aktualny posiadacz może doliczyć czas posiadania swojego poprzednika.

Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie wymaga złożenia do sądu wniosku o zasiedzenie i udowodnienia faktu samoistnego posiadania nieruchomości przez określony czas. Dowody w sprawie o zasiedzenie, tak samo jak w każdej sprawie cywilnej, to zagadnienie kluczowe, bowiem od nich zależy czy sąd uzna wniosek za zasadny czy nie.

W sprawie o zasiedzenie zwykle przeprowadza się dowody z:

  1. księgi wieczystej – odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym nieruchomości, które potwierdzają prawa do nieruchomości,
  2. mapy sytuacyjnej nieruchomości wraz z wypisem z rejestru gruntów,
  3. opinii biegłego –w niektórych sprawach będzie potrzeba do ustalenia projektu podziału działki zgodnie z faktycznym korzystaniem z nieruchomości,
  4. zeznania świadków – fakt posiadania nieruchomości musi zostać zamanifestowany na zewnątrz, a fakt ten trzeba jakoś ustalić. Okoliczności te często wynikają z zeznań świadków np. sąsiadów, członków rodziny, którzy mogą potwierdzić okoliczności wskazane we wniosku,
  5. dowody z dokumentów – w praktyce najczęściej jako dowód przedstawia się potwierdzenia opłacania podatku od nieruchomości lub innych opłat związanych z nieruchomością. Dodatkowo może to być np. rachunek za prace zlecone związane z utrzymaniem nieruchomości, ponoszenie nakładów, remonty nieruchomości. Dowodem mogą  być wszelkie dokumenty urzędowe i prywatne, z których wynika fakt władania daną nieruchomością,
  6. wszelkie inne dowody – wszystkie dowody potwierdzające zasadność wniosku np. zdjęcia, z których wynika, że wnioskodawca i jego rodzina spędzali wspólnie czas na zasiadywanej działce.

Podkreślić należy, że wnioskodawca, jako osoba zainteresowana nabyciem prawa przez zasiedzenie, powinien postarać się o odpowiedni materiał dowodowy potwierdzający spełnienie przesłanek zasiedzenia.

­

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie


Zobacz też:

Hrubieszów: Szczęśliwy finał poszukiwań 14-latki

Hrubieszów: Szczęśliwy finał poszukiwań 14-latki