Porady prawne: Pracodawca będzie mógł sprawdzić czy pracownicy zaszczepili się

Resort zdrowia przygotowuje  przepisy dające pracodawcy prawo dostępu do informacji o tym czy pracownik zaszczepił się.

Reklamy

Pozyskiwanie i przetwarzanie przez pracodawcę informacji dotyczących sfery zdrowia pracownika, jest reglamentowane i co do zasady niedopuszczalne. Przepisy określające zasad przetwarzania danych osobowych dotyczących zdrowia (dane szczególne) wykładane są ściśle. Równocześnie ustawodawca wprowadził szereg wyjątków, gdzie pracodawca nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek wziąć pod rozwagę stan zdrowia pracownika (min. badania wstępne i okresowe, choroby zawodowe, wypadki przy pracy, ochrona osób niepełnosprawnych, chorych, kobiet w ciąży). Nadto pracodawca ma prawo nie dopuścić do pracy pracownika ze względu na stan jego zdrowia.

Pomysłodawca ma na względzie te okoliczności, iż nie każde środowisko pracy daje możliwość wykonywania obowiązków w maseczce zakrywającej nos i usta, czy  też z zachowaniem wymaganego półtorametrowego odstępu. Wiedza o szczepieniach ma pomóc we właściwej organizacji pracy z uwzględnieniem bezpieczeństwa współpracowników i klientów. Pracodawca będzie mógł przesunąć niezaszczepionego pracownika do wykonywania innych zadań albo w innej formie (praca na odległość).

Reklamy

Pracownicy zaniepokojeni są takimi rozwiązaniami,  zaś pracodawcy ich brakiem oraz widmem zamykania firm na czas kolejnych „fal”.

Kształt przepisów  nie jest jeszcze znany, ale nie możliwe, z punktu  widzenia racjonalnego ustawodawstwa, zdaje się wprowadzenie norm pozwalających: na dyskryminację pracowników w zatrudnieniu, obniżanie pracownikom wynagrodzenia w związku z przekierowaniem na inne stanowisko. Oczywiste wydaje się również ograniczenie możliwego dostępu do danych medycznych pracowników do niezbędnego personelu.

Pomysł budzi kontrowersje i już jest szeroko dyskutowany, kwestia ta z uwagi na prawa i obowiązki pracodawców i pracowników z pewnością winna zostać uregulowana.

­

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie


Zobacz też:

Porady prawne: Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Porady prawne: Uchylenie obowiązku alimentacyjnego


LubieHrubie na Instagramie