2 marca 2024

Posadzili kolejne dęby pamięci w Stefankowicach

W dolinie „Wilków”, u podnóża największego na Lubelszczyźnie skupiska sosny czarnej, w starym parku podworskim w Stefankowicach szumią kolejne dęby pamięci.

Reklamy

W piątek 11 września, w tym pięknym miejscu, posadzili je wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając, prezes Stowarzyszenia „Sosenka” Janina Mróz, sołtys wsi Stefankowice Zdzisław Zając oraz delegacje Szkoły Podstawowej im. 15. PP „Wilków” z dyrektor Joanną Antoniak i Punktu Przedszkolnego „Wilczęta” pod opieką nauczyciela, Magdaleny Kuryluk.

Tegorocznymi dębami uhonorowano pamięć pułkownika Kazimierza Kiwały i podpułkownika Pawła Łuczaka, którzy w szeregach „piętnastaków” brali udział 5 września 1920 roku w bitwie pod Stefankowicami, wsławiając się szczególnie obroną lewego skrzydła pułku przed kolejnymi szarżami nieprzyjaciela, Kawalerów Orderu Virtuti Militari za powyższe czyny.

Reklamy

Obydwaj zginęli w katyńskim lesie wiosną 1940 roku.

Podczas uroczystości w dolinie „Wilków” zapalono też znicze przy wszystkich dębach upamiętniających oficerów 15. Pułku i artylerzystów z 9. Pułku Artylerii Polowej, Kawalerów Orderu Virtuti Militari za udział w tej bitwie.

Uczczono również pamięć Teresy Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszki 4. Pułku Piechoty Legionów, pierwszej Damy Orderu Virtuti Militari w II RP, zapalając znicz przy jej sośnie pamięci w Stefankowicach, a następnie składając kwiaty i zapalając znicze przy wiejskim krzyżu w Czortowicach, stanowiącym symbol upamiętnienia miejsca Jej śmierci w dniu 1 września 1920 roku.

Podobne uroczystości, do których dołączyła się delegacja Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach z dyrektorem Katarzyną Lewandowską, odbyły się na cmentarzu parafialnym w Moniatyczach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na zbiorowej mogile poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, w tym żołnierzy 15. pułku piechoty „Wilków’’ z ppor. Aleksandrem Jaworskim, Kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Uroczystości w Czortowicach, Moniatyczach i Stefankowicach zorganizowane zostały w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy pod Stefankowicami, stoczonej przez 15. Pułk Piechoty „Wilków” wsparty dwiema bateriami 9. Pułku Artylerii Polowej z I Armią Konną Siemiona Budionnego w dniu 5 września 1920 roku zaplanowanych na 13. września przy tablicy pamiątkowej w centrum Stefankowic.


info i fot. Urząd Gminy Hrubieszów