Powiat hrubieszowski: Policjanci rozdają odblaski

W trosce o bezpieczeństwo szczególnie pieszych uczestników ruchu drogowego hrubieszowscy policjanci w ramach działalności profilaktycznej rozdają odblaski. W tym miesiącu Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie przekazało funkcjonariuszom ponad tysiąc elementów odblaskowych, które sukcesywnie trafiają do lokalnej społeczności.

Reklamy

 

W trosce o bezpieczeństwo na drogach powiatu hrubieszowscy policjanci apelują do pieszych uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych. W tym miesiącu Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie przekazało ponad tysiąc elementów odblaskowych na ręce hrubieszowskich policjantów. Funkcjonariusze rozdają je niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

W okresie jesienno – zimowym dochodzi do większej liczby zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu, śniegu, szybko zapadający zmrok wpływają na złą widoczność na drodze. Grupa niechronionych uczestników dróg jest bardziej narażona na potrącenia przez pojazdy. Na drodze ciężko jest zauważyć pieszego poruszającego się bez odblasku, często ubranego na czarno. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego na drodze, przez co kierujący ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Przypominamy pieszym, że na nieoświetlonym poboczu drogi mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady zgodnie z art. 11 ust. 4 a ustawy „Prawo o ruchu drogowym” pieszy poruszający się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zachęcamy jednak do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przypisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Wzajemne odpowiedzialne zachowanie zarówno pieszych jak i kierowców przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przy tej okazji zachęcamy wszystkich do podjęcia współpracy w tym zakresie w celu promowania bezpiecznego zachowania na drodze oraz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

 

źródło i fot. KPP Hrubieszów (E.K.)