21 lipca 2024

Powiat hrubieszowski: „Śladem UPA”

Książka zawiera szereg informacji na temat tragicznych wydarzeń na terenie powiatu hrubieszowskiego, m.in. zbrodni dokonanej przez bojówkę OUN-B na stacji w Gozdowie, napadu na posterunek MO w Kryłowie, zbrodni dokonanej na Polakach w Łachowcach i Rzeplinie, zabójstwa milicjantów w Gozdowie, spalenia Brodzicy.

Reklamy

Na początku maja ukazała się książka pt. „Śladem UPA”, w tłumaczeniu i redakcji naukowej dra Mariusza Sawy – pochodzącego z Werbkowic pracownika lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

„Śladem UPA” to pierwsze pełne, krytyczne wydanie kroniki oddziału „Wowky”, działającego jako sotnia i kureń od wiosny 1944 po rok 1947 na Chełmszczyźnie i Podlasiu Południowym, w tłumaczeniu i redakcji naukowej dra Mariusza Sawy.

Reklamy

Książka zawiera szereg informacji na temat tragicznych wydarzeń mających miejsce na terenie powiatu hrubieszowskiego, m.in. zbrodni dokonanej przez bojówkę OUN-B na stacji w Gozdowie 15 marca 1944 r., napadu na posterunek MO w Kryłowie 25 marca 1945 r., podczas którego UPA uprowadziła Stanisława Basaja „Rysia”, zbrodni dokonanej na Polakach w Łachowcach i Rzeplinie (kwiecień 1944 i maj 1945), zabójstwa milicjantów w Gozdowie 27 kwietnia 1945 r., spalenia Brodzicy 18 maja 1945 r., a także wiele źródłowych ustaleń dotyczących konkretnych miejsc, np. mogiły UPA w Szychowicach, czy Liskach.

Więcej na temat książki i jej recenzje na stronie:

Reklamy

https://www.libra.pl/produkt/sladem-upa,304574.html

(źródło, fot.: libra.pl)


Zobacz też:

Pożar w Werbkowicach i bohaterski czyn sąsiada

Pożar w Werbkowicach i bohaterski czyn sąsiada

LubieHrubie na Instagramie