Powiat hrubieszowski: Spieszyli się i stracili prawo jazdy

Przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym skutkowało utratą praw jazdy przez dwóch kierowców na terenie powiatu hrubieszowskiego. 36-latek kierując samochodem ciężarowym przekroczył dopuszczalną prędkość o blisko 70 km/h. Z podobną prędkością jechał 41-letni kierowca opla.

Reklamy

 

Hrubieszowscy policjanci zatrzymali dwóch kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h. Według nowych przepisów, skutkowało to zatrzymaniem praw jazdy.

Pierwszy przypadek miał miejsce w miejscowości Strzyżów. Policjanci zatrzymali 41-letniego obywatela Ukrainy, który kierując oplem przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 70 km/h. Mężczyzna popełnił także inne wykroczenia, wyprzedzał na linii podwójnej ciągłej i przejściu dla pieszych. 41-latek został ukarany 600 złotowym mandatem karnym oraz policjanci zatrzymali mu prawo jazdy za pokwitowaniem. Kierujący, na pytanie, dlaczego nie przestrzega przepisów ruchu drogowego odparł, że spieszy się do przejścia granicznego.

Drugi przypadek miał miejsce na terenie miejscowości Mircze. 36-letni kierujący samochodem ciężarowym przekroczył dopuszczą prędkość jazdy o 68 km/h. Również utracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

 

 

źródło: KPP Hrubieszó (EK)