Rogalin-Zosin: 7 pieszych bez odblasków

Wczoraj na drodze krajowej nr 74 pomiędzy Rogalinem a Zosinem, policjanci hrubieszowskiej drogówki zatrzymali 7 pieszych poruszających się po zmroku bez elementów odblaskowych.

Reklamy

 

W środę wieczorem policjanci Wydziału Ruchu Drogowego hrubieszowskiej komendy, pełniący służbę w rejonie drogi krajowej nr 74, na odcinku Rogalin – Zosin, prowadzącym do drogowego przejścia granicznego z Ukrainą, tylko podczas kilku godzin służby zatrzymali 7 pieszych, którzy poruszali się po zmroku, poza obszarem zabudowanym, nie posiadając elementów odblaskowych.

Sześciu z nich to obywatele Ukrainy, a jeden – obywatel Polski.

Reklamy

Za naruszenie obowiązujących przepisów, funkcjonariusze ukarali pieszych mandatami karnymi i przy okazji, w ramach profilaktyki, wręczyli im elementy odblaskowe.

Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego na drodze, przez co kierujący ma więcej czasu na wykonanie manewru omijania, bądź hamowania.

 

***

 

Przypominamy pieszym, że na nieoświetlonym poboczu drogi mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady, zgodnie z art. 11 ust. 4 a ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, pieszy poruszający się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zachęcamy jednak do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przypisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Wzajemne odpowiedzialne zachowanie zarówno pieszych, jak i kierowców, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

(źródło i fot. KPP Hrubieszów / E. K.)