Smoligów: 49 osób z zarzutami. Jest akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia prawie 8 milionów

29 lipca, Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia prawie 8 milionów z lubelskiego NFZ przez zarząd i pracowników Zakładu Opieki Zdrowotnej „Droga Życia” w Smoligowie.

Reklamy

 

Prokuratura Okręgowa w Zamościu za sygnaturą V Ds. 13/15/Sp (c) nadzorowała śledztwo dotyczące doprowadzenia Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości, w łącznej kwocie 7 797 742,13 złotych, tj. o czyny z art. 286 § 1 kk, art. 271 § 3 kk i inne.

Przestępczy proceder polegał na tym, że w sporządzanej dokumentacji dotyczącej pacjentów i pensjonariuszy Zakładu Opieki Zdrowotnej „Droga Życia” w Smoligowie poświadczano nieprawdę poprzez wykazywanie i potwierdzanie wykonania nieprawdziwych czynności lekarskich, pielęgniarskich i medycznych, wprowadzając tym samym w błąd  pracowników Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie, co do rzeczywistego stanu zdrowia, rodzaju schorzeń, stopnia samoobsługi i niezbędnych do wykonania usług medycznych, pacjentów i pensjonariuszy Zakładu Opieki Zdrowotnej „Droga Życia” w Smoligowie.

Reklamy

Wskutek tego typu działań, Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie wypłacał zawyżone kwoty refundacji.

Postanowienia o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 49 osób.

W trakcie postępowania, wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju, poręczeń majątkowych, w tym wobec jednego z podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 1 500 000 złotych oraz wielomilionowe zabezpieczenie majątkowe.

W dniu 29 lipca 2019 roku, po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego, w którym wykonano szereg czynności procesowych, Prokuratura Okręgowa w Zamościu, skierowała do Sądu Okręgowego II Wydział Karny w Zamościu akt oskarżenia.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

 

Więcej o sprawie:

WIADOMOŚCI – Aresztowani za wyłudzenie blisko 8 mln. złotych. Zatrzymana 48-letnia mieszkanka powiatu hrubieszowskiego

 

(źródło: Prokuratura Okręgowa w Zamościu)

 


 

Zobacz też:

POWIAT – Sześć lat za wyłudzenia 

POWIAT – 33 osoby na ławie oskarżonych 

POWIAT – Pierwsze wyroki w sprawie NZOL „Droga Życia” w Smoligowie

REGION – Właściciel NZOL w Smoligowie na wolności. Wpłacił 1 milion kaucji 

REGION – Smoligów: Wyłudzenie z NFZ 12 mln zł. Już 43 osoby mają postawione zarzuty 

Powiat hrubieszowski: Policjanci zatrzymali kierownika placówki medycznej oraz 22 inne osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie 12 milionów złotych