SP w Moniatyczach: Obchody Święta Niepodległości i Dnia Patrona

11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Biel to niepokalanie i uczciwość. Czerwień – odwaga i waleczność. Barwy narodowe nosimy z dumą od wieków. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli, i tym, którzy żyją obecnie.

Reklamy

 

W 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy 7 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach przedstawili wzruszający montaż poetycko – muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. M. Sobczuk, p. J. Mróz i p. R. Piwkowskiego. Oprawę plastyczną przygotowała p. M. Polikowska.

Uroczystość uświetniła również obecność gości – przyjaciół naszej społeczności szkolnej, na których wsparcie zawsze możemy liczyć. Byli to: p. J. Jędrzejewski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Hrubieszów, p. S. Usowski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Hrubieszów p. J. Szymusiak – Inspektor d/s Oświaty Urzędu Gminy Hrubieszów, p. M. Pochylczuk – emerytowany pracownik Biblioteki w Moniatyczach, a także nauczyciele emeryci: p. A. Zielant i p. J. Zaczkowski.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w sali gimnastycznej w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę11 listopada 1918 roku.

W tym dniu uczciliśmy także pamięć naszego Patrona – Jana Pawła II, który był nie tylko Wielkim Papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem dzieci. Papież Polak pozostawił bogate przesłanie dla ludzkości. Był uosobieniem dobra, prawdy i mądrości.Jego cząstka powinna tkwić w każdym z nas. Oddaliśmy hołd wdzięczności za to, że Ojciec Święty był i nadal jest wśród nas wielką osobowością i na zawsze zostanie piękną częścią naszej pamięci i wzorem do naśladowania.

Nie zabrakło również szczerych i pełnych wzruszeń wierszy płynących prosto z serca skierowanych do nauczycieli naszej szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali nauczycielom słowem i piosenką za trud włożony w naukę i wychowanie.

Ten dzień był także dniem szczególnym dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Klasa pierwsza pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Zofii Kasperkiewicz przygotowała program artystyczny, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Występ nagrodzony został gromkimi brawami.

Po zakończeniu przedstawienia odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków ze Szkoły Podstawowej. Złożyli przysięgę podnosząc prawą rękę w kierunku sztandaru szkoły. Następnie pani dyrektor Katarzyna Lewandowska z należytą starannością dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Podniosłości tego wydarzenia dodała również modlitwa i poświęcenie plecaków, którego dokonał wikariusz naszej parafii ks. Tomasz Putkowski.

Dziękujemy wszystkim zgromadzonym gościom za przybycie i udział w tak ważnych dla nas chwilach.