14 czerwca 2024

Starostowie Dożynek Gminno-Parafialnych w Dołhobyczowie

Gospodynią tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych w Dołhobyczowie będzie Mariola Piwko z Honiatyna, obowiązki gospodarza będzie pełnił Szymon Szełemej z Lisek.

Reklamy

Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne w Dołhobyczowie odbędą się 30 sierpnia 2020 r. Chociaż będą one miały skromniejszy charakter niż zwykle, to główne elementy tego święta będą zachowane.

Jak w latach minionych, tak i w tym roku zostały wybrane osoby, które będą pełnić zaszczytną funkcję starostów święta plonów.

Reklamy

***

Honory Gospodyni tegorocznych dożynek przyjęła na siebie 32-letnia Pani Mariola Piwko z Honiatyna. Posiada ona wykształcenie wyższe humanistyczne. Gospodarstwo przejęła w roku 2010 od rodziców, a od 2012 roku prowadzi je wspólnie z mężem Michałem.

Reklamy

Obecnie gospodarstwo liczy 31 ha i specjalizuje się w produkcji roślinnej. Pani Mariola pozyskała środki unijne z programu Młody Rolnik, które w całości zostały wykorzystane na powiększenie powierzchni gospodarstwa.

Struktura zasiewów rolnych w tym gospodarstwie przedstawia się następująco:

pszenica ozima 18ha – 6,5 t/ha

rzepak 9ha – 3,3 t/ha

fasola 4ha – 2 t/ha

W wolnym czasie nasza Pani Starościna czyta książki i piecze przepyszne ciasta. Ponadto preferuje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu – jazdę na rowerze i spacery z psem.

Jej ogromną pasją są podróże i poznawanie nowych miejsc. Dodatkowo pełni funkcję sołtysa wsi Honiatyn, przy pełnym zaangażowaniu w problemy lokalnej społeczności.

***

Natomiast zaszczyty Gospodarza tegorocznych Dożynek Gminno – Parafialnych w Dołhobyczowie będzie pełnił Pan Szymon Szełemej z Lisek. Pan Starosta ma 38 lat oraz posiada wyższe wykształcenie. Jest szczęśliwym mężem oraz ojcem trzech synów.

Przygodę z rolnictwem rozpoczął w 2003 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 55 ha. Jest ono w pełni zmodernizowane i prowadzone na wysokim poziomie. Park maszynowy stanowią nowoczesne maszyny, m.in. ciągnik rolniczy Valtra, opryskiwacz Woprol oraz zestaw uprawowo – siewny Maschio Gaspardo.

Gospodarstwo korzystało ze środków unijnych programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych na zakup sprzętu rolniczego. Współpracuje m.in. z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie oraz firmami zajmującymi się dystrybucją środków ochrony roślin i nawozów.

Struktura zasiewów w gospodarstwie Pana Starosty przedstawia się następująco:

pszenica 32 ha – 6,5 – 7,5 t/ha

rzepak ozimy 16 ha – 3,5 t/ha

buraki cukrowe 7 ha – 65t/ha

Pomimo natłoku spraw i obowiązków Pan Starosta znajduje czas, by śledzić nowinki techniczne z zakresu rolnictwa. W wolnej chwili lubi pomajsterkować oraz rozwijać swoje hobby, którym jest sport i dobre kino.


info i fot. UG w Dołhobyczowie