Stefankowice: Pamięć historii żyje w nas

Sto lat temu założono w Stefankowicach pierwszą polską szkołę. Nauczycielem był Franciszek Malinowski a pracował w drewnianym budynku krytym słomą. Do tego była stodółka z obórką i drewniany klozet. Na utrzymanie placówki składali się mieszkańcy wsi, do tego dochodziły fundusze parafialne lub „kieszeń” ówczesnego proboszcza.

Reklamy


Teraz dzieci uczą się w warunkach w jakich przystało uczniom XXI wieku. Od 2014 roku szkołą kieruje Joanna Antoniak. Wcześniej dyrektorem placówki była Marzenna Litwiniuk-Mizerska, która objęła stanowisko po Jerzym Litwiniuku, prowadzącym szkołę przez 41 lat.

11 września 2016 roku w Stefankowicach zorganizowano Jubileusz 100-lecia szkoły.

Na spotkanie przybyło wielu gości i dawnych absolwentów. W ich obecności, po okolicznościowej Mszy Świętej odsłonięto pamiątkową tablicę i posadzono dąb, dar Nadleśnictwa Strzelce. Część artystyczną stanowiły występy uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej i dzieci z Punktu Przedszkolnego „Wilczęta” oraz zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach. Był też okolicznościowy tort i ciasto, przy którym goście oglądali wystawę – Szkoła dawniej i dziś.

Szkolny Jubileusz poprzedziła inna uroczystość. Krótsza ale jak bardzo ważna. Przed tablicą upamiętniającą zwycięską bitwę wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku pod Stefankowicami oddano hołd żołnierzom 15 pp. „Wilków”. Był Apel Pamięci i salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Złożono wieńce i zapalono znicze. Należy tutaj przypomnieć, że właśnie pod Stefankowicami żołnierze 15 pp. pokonali kozaków Budionnego. Teraz Szkoła Podstawowa w Stefankowicach nosi imię 15 Pułku Piechoty „Wilków” zaś Punkt Przedszkolny -„Wilczęta”.

To patriotyczne spotkanie było okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Medal WIERNI OJCZYŹNIE ZASŁUŻONY DLA ZIW RP otrzymali: Jan Mołodecki i Szkoła Podstawowa w Stefankowicach, ZŁOTY MEDAL XXXV-LECIA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO otrzymali: Leszek Mizerski, Marzenna Litwiniuk-Mizerska i Ireneusz Solak. HONOROWY KRZYŻ ZWIĄZKU przyznano Jerzemu Litwiniukowi.

Organizatorami obchodów byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.

 

fot. UG Hrubieszów