Stefankowice: „Wilczęta” w Słowiańskim Grodzie

W ramach wyjazdu integracyjnego stowarzyszenie „Sosenka” zorganizowało wycieczkę do Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej.

Reklamy

 

W dniu 3.10.2014 roku przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Wilczęta” wraz z rodzicami i starszymi kolegami ze Szkoły Podstawowej im. 15. P.P. „Wilków” w Stefankowicach ruszyły w drogę, aby poznać życie i zwyczaje pierwszych Słowian.

Powitali nas gospodarze w historycznych strojach. W kamiennym kręgu dzieci wysłuchały opowieści o zwyczajach dawnych Słowian. Później ruszyły na zwiedzanie grodu, poznały zasady jego budowy i obrony, zobaczyły wnętrza słowiańskich izb. Miały możliwość przymierzenia zbroi, przystrojenia się w skóry. Ćwiczyły wspólnie z rodzicami słowiańskie tańce, młodsze malowały kredkami rycerzy a starsze poznawały tajniki pisania gęsim piórem. Kałamarze i atrament to była dla nich nowość. Po tylu wrażeniach gorąca kiełbaska smakowała wyjątkowo.

Podsumowaniem wycieczki był pobyt we współczesnym grodzie, sali zabaw w Chełmie gdzie harcom nie byłoby końca, gdyby nie konieczność powrotu do domu.