23 września 2023

Straż Graniczna z Dołhobyczowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą – ZDJĘCIA

Funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Dołhobyczowie oraz w Łodzi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą organizującą nielegalny przerzut ludzi zza wschodniej granicy. Zatrzymano 8 obywateli Ukrainy.

Reklamy

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania 8 osób – obywateli Ukrainy, doszło w ubiegłym tygodniu (20 i 21.04.2021 r.) na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy, dzięki szeroko zakrojonej współpracy funkcjonariuszy z placówek Straży Granicznej w Dołhobyczowie oraz w Łodzi.

Zatrzymane osoby podejrzane są o kierowanie i udział w grupie przestępczej, trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy, a także umożliwianie im nielegalnego przekroczenia granicy poprzez zarejestrowane oświadczenia o powierzeniu pracy i uzyskane na tej podstawie zezwolenia na pracę.

Reklamy

Co istotne, w procederze wykorzystywane były zarejestrowane spółki i firmy, prowadzące pozorną działalność gospodarczą, założone tylko i wyłącznie w celu wyrabiania dokumentów, które ostatecznie umożliwiały nielegalne przekroczenie granicy RP przez cudzoziemców, a następnie ułatwianie im pobytu w Polsce. Szacuje się, że członkowie grupy mogli ułatwić zalegalizowanie pobytu w naszym kraju kilkuset cudzoziemcom.

W trakcie działań na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy przeszukano 9 lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu.

Reklamy

W wyniku podjętych czynności, zatrzymano 4 kobiety i 4 mężczyzn – obywateli Ukrainy w wieku od 26 do  44. Dwoje z nich usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec nich, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu, zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy. Z kolei pozostałym zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.

(info i fot. NOSG)


Zobacz też:

Powiat hrubieszowski: Uwaga na fałszywe wiadomości z wezwaniami do zapłaty za energię

Powiat hrubieszowski: Uwaga na fałszywe wiadomości z wezwaniami do zapłaty za energię

LubieHrubie na Twitterze