19 kwietnia 2024

Strażacy ze Starej Wsi wicemistrzami Polski!

W dniach 4 – 6 września w Polanicy Zdroju rozegrane zostały XIV Krajowych zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych.


Do tej uzdrowiskowej miejscowości położonej w województwie dolnośląskim, tuz przy granicy z Czechami zjechały drużyny z całej Polski wyłonione w drodze eliminacji, najpierw, gminnych, później powiatowych a na końcu wojewódzkich. Tak więc już sam udział w tym zawodach był wielkim wyróżnieniem dla drużyn w nich startujących.  

Wśród 38 drużyn znalazły się dwie sekcje – męska i kobieca –  Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi. Obie drużyny zaczęły przygotowania do tych zawodów już na wiosnę, trenując do zawodów gminnych. Całe wakacje to okres ciężkich treningów, które miały doprowadzić do celu jakim miał być medal mistrzostw Polski. Czasy uzyskiwane na treningach pozwalały mieć nadzieję że uda się ten cel zrealizować i to zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

Drużyny wraz z kibicami wyjechały do Polanicy w piątek o godzinie czwartej, a na miejsce dotarły ok. godziny czternastej. W tym samym dniu o godzinie osiemnastej miało miejsce uroczyste otwarcie zawodów, które zostało uświetnione koncertem młodzieżowej orkiestry dętej i mażoretek z Mykanowa. Po uroczystości otwarcia pozostało już tylko nerwowe odliczanie do startów.

Zawody rozpoczęły się 5 września 2015 o ok. godziny dziesiątej. Jako pierwsi wystartowali mężczyźni. Czas ćwiczenia bojowego to 32,26. Nieźle, chociaż powinno być lepiej. Zaraz po ćwiczeniu bojowym nastąpił start w sztafecie pożarniczej. Czas – 57,12 pozostawił spory niedosyt. Czas ogólny 89, był gorszy o ok. 4 s. od zakładanego. Jednak i inne drużyny miały spore problem z bezbłędnym wykonaniem ćwiczeń i szansa zdobycia medalu stawała się coraz bardziej realna.

W międzyczasie wystartowały  dziewczyny. Czas 46,40 sek. uzyskany w ćwiczeniu bojowym był dużo słabszy niż ten na który było je stać. Na dodatek sędziowie dopatrzyli się błędu podczas sprawiania linii ssawnej i ukarali drużynę pięcioma punktami karnymi. To sprawiło że szans na podium nie było już żadnych i jedyne co pozostało to wywalczenie jak najwyższego miejsca w sztafecie pożarniczej. Niestety i tutaj nie dopisało dziewczynom szczęście bo uzyskały przeciętny wynik 64,63 + 5 punktów karnych. 

Zawody zbliżały się do końca. Jako ostatnia wystartowała jednostka OSP Bystrowice uzyskując rekordowy czas 30,04 s. Wydawało się że da im to mistrzostwo Polski. Jednak błąd w sztafecie kosztował drużynę aż 10 punktów karnych i zepchnął ją na dalsze miejsce w klasyfikacji ogólnej. Tymczasem do drużyny ze Starej Wsi zaczęły napływać nieoficjalne informacje że zajęła drugie miejsce.  Jednak z radością należało się wstrzymać do oficjalnego ogłoszenia wyników które miało miejsce o godzinie 18 w Parku Zdrojowym w Polanicy. Oficjalne wyniki potwierdziły to że drużyna OSP Stara Wieś została wicemistrzem Polski.

Podium w kategorii męskiej przedstawia się następująco:

1 miejsce OSP Dobrów województwo wielkopolskie z wynikiem 88,53 pkt.,

2 miejsce OSP Stara Wieś  województwo lubelskie z wynikiem 89.38 pkt.,

3 miejsce OSP Szkopy  województwo mazowieckie z wynikiem 91,34 pkt.

Podium w kategorii kobiecej:

1 miejsce KDP Dobrów woj. wielkopolskie,

2 miejsce KDP Żelazna woj. Opolskie,

3 miejsce KDP Smardzewice.

Dziewczyny z kobiecej Drużyny w starej Wsi zajęły 16 miejsce z wynikiem 121,03 pkt.

Wynik ten pozostawia spory niedosyt bo stać je na wiele wiele więcej.


Drużyny wróciły do swojej miejscowości w niedzielę  ok. godziny dwudziestej pierwszej gdzie zostały powitane przez Panią Wójt Gminy Martę Małyszek, sołtysa wsi Janusza Mielniczuka oraz rodziny i mieszkańców Starej Wsi.

Należy podkreślić że osiągnięcie tego sukcesu nie byłoby możliwe bez pomocy finansowej i organizacyjnej następujących osób i instytucji:

władz samorządowych Gminy Mircze z Panią Wójt Gminy Mircze Marty Małyszek na czele,

władz samorządowych powiatu hrubieszowskiego i Pana Starosty Józefa Kuropatwy,

wicewojewody lubelskiego Mariana Starownika,

Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie,

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie,

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie,

Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie,

Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mirczu,

Banku Spółdzielczego w Dołhobyczowie,

Nadleśnictwa Mircze,

Oddziału Krajowej Spółki Cukrowej „Cukrownia Werbkowice”.

 

Jednak największe brawa należą się samym zawodnikom i zawodniczkom OSP Stara Wieś które na te sukcesy pracują od wielu lat.



źródło i fot UG Mircze