29 lutego 2024

Strzyżów: Obchody 82. Rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę – ZDJĘCIA

Społeczność szkolna SP im. M. Konopnickiej w Strzyżowie pielęgnuje pamięć o lokalnych bohaterach wojennych. Każdego roku, przy pomniku w Rogalinie składane są wieńce i zapalane znicze w hołdzie żołnierzom pomordowanym 23 września 1939 roku w Rogalinie.

Reklamy

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. Narodzenia NMP w Strzyżowie, po czym delegacje gości zaproszonych na uroczystości udały się pod pomnik w Rogalinie w celu złożenia kwiatów i uczczenia pamięci bohaterów.

Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Denys nakreśliła tło historyczne tych tragicznych wydarzeń i powitała zaproszonych gości. Następnie głos zabrała Pani Aneta Karpiuk, Starosta Hrubieszowski, która również odniosła się wydarzeń z września ’39 i apelowała o pamięć o tej części naszej historii. Jako ostatni z gości wystąpił Wójt Gminy Horodło Pan Krzysztof Bożek, który także podkreślił historyczne znaczenie tej daty.

Reklamy

Po przemówieniach przyszła kolej na lekcję historii w wykonaniu małych artystów z klas III i IV, którzy do występu przygotowali się pod okiem swoich wychowawców: Pani Anny Nowosad i Pani Kamili Tałaj. W patriotycznym duchu, dzieci opowiedziały i zaśpiewały o dziecięcym bohaterstwie i o tym, jak ważne jest by znać historię swojego kraju. Występ zwieńczyły gromkie brawa, którymi publiczność nagrodziła występujących.

Więcej zdjęć i informacji na stronie:

https://zsstrzyzow.superszkolna.pl/wiadomosci/461190/82-rocznica-agresji-sowieckiej-na-polske

­

(info i fot. SP Strzyżów)


Zobacz też:

Adam Szabat w reportażu TVP3 Lublin – WIDEO

Adam Szabat w reportażu TVP3 Lublin – WIDEO