Strzyżów: Uroczystości patriotyczno-religijne w 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

22 września w Kościele Parafialnym w Strzyżowie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne w 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Reklamy

 

Patronat honorowy nad rocznicowymi obchodami objął Wójt Gminy Horodło pan Krzysztof Bożek. Słowo wstępne wprowadzające w podniosłą atmosferę uroczystości wygłosiła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzyżowie p. Elżbieta Denys.

Na uroczystość przybyły Poczty Sztandarowe i delegacje szkół, Straży Pożarnej, Radni Gminy Horodło, oraz przedstawiciele władz gminy, powiatu i służb mundurowych: Straży Granicznej, Policji Państwowej, przedstawiciele Nadleśnictwa Strzelce, dyrektor Biblioteki Publicznej w Strzyżowie, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Strzyżowie, a także nauczyciele, uczniowie, okoliczni mieszkańcy.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Strzyżowie w intencji poległych w obronie Ojczyzny. Mszę św. odprawili ks. proboszcz Bogdan Bejgier wraz z wikariuszem ks. Michałem Efnerem, a kazanie wygłosił ks. Jan Semeniuk proboszcz z Parafii Moniatycze, który podkreślił wielkie znaczenie pokoju, zarówno na świecie, jak i w życiu każdej społeczności.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Horodło pan Krzysztof Bożek, który powitał gości i wszystkich zebranych oraz w swoim wystąpieniu przypominał wydarzenia z 22-23 września 1939 roku, które rozegrały się na tych terenach, podkreślając bohaterską postawę żołnierzy polskich.

W dalszej części program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej i oddziałów gimnazjalnych w Strzyżowie. Zarówno wystąpienie p. Wójta, jak i program artystyczny stały się żywą lekcją historii przypominające mieszkańcom, a w szczególności młodzieży bohaterstwo, patriotyzm, poniesione ofiary w obronie ojczyzny.

Uroczystość upamiętniająca Bohaterów Września zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem poległych. Wieńce złożyły delegacje samorządów, służb mundurowych, harcerzy, szkół i placówek kulturalno – oświatowych.