3 grudnia 2023

Święta Majowe w Zespole Szkół w Strzyżowie

W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie. Nie wszyscy o nich pamiętają, dlatego zebrano je w formie kalendarium, by o nich przypomnieć.

Reklamy

 

1 MAJA – Święto Pracy. Międzynarodowe święto ludzi pracujących, obchodzone niegdyś corocznie w masowych pochodach i wiecach (począwszy od roku 1890).

2 MAJA – Święto Flagi Państwowej, stosunkowo nowe święto, wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku, związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ma na celu propagowanie odrębności terytorialnej, historycznej i kulturowej naszego kraju.

Reklamy

3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej uchwalonej w Europie konstytucji, drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych, opracowanej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. To również święto N.M.P. Królowej Polski. Zostało ustanowione w 1923 roku przez papieża Piusa XI. Jest ono związane ze ślubami złożonymi przez króla polskiego Jana Kazimierza w katedrze we Lwowie 1 kwietnia 1656 roku.

8 MAJA – Dzień Zwycięstwa. Tego dnia świętujemy pokonanie nazistowskich Niemiec. Bezwarunkowa kapitulacja III Rzeszy została podpisana 8 maja 1945 roku z USA i W. Brytanią w kwaterze gen. Eisenhowera w Reims, a 9 maja z ZSRR w Berlinie.

Ważniejszymi rocznicami majowymi są również:

• 3 maja 1921r. – wybuch III Powstania Śląskiego;

• 18 maja 1944r. – bitwa o Monte Cassino. Żołnierze II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. W. Andersa zdobyli klasztor na wzgórzu Monte Cassino, co otworzyło aliantom drogę na Rzym. „Żołnierze II Korpusu Polskiego! Jeżeli by mi dano wybierać między żołnierzami, których bym chciał mieć pod swym dowództwem, wybrałbym Was, Polaków.” – generał Alexander

• 18 maja 1920 r. – w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II.

• maj 1940r. – mord katyński – ponad 20 tysięcy internowanych we wrześniu 1939r. oficerów, żołnierzy i policjantów zostało wywiezionych do obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i Charkowie. W kwietniu i maju 1940r. radzieckie NKWD wymordowało ich w lesie w pobliżu Katynia. Rosjanie przyznali się do tej zbrodni dopiero w 1990 roku.

• 16 maja 1943r. – likwidacja getta warszawskiego związana z upadkiem powstania. Zginęło wówczas ok. 50 tysięcy Żydów.

• 23 maja 1849 r. – urodziła się Maria Konopnicka Patron Szkoły Podstawowej.

• 26 maja – Dzień Matki najcieplejsze ze świąt w całym roku, obchodzone w wielu krajach.

• 28 maja – zmarł Prymas Tysiąclecia patron Gimnazjum Publicznego ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński.

 

O tych ważnych dla świętach przypomnieli nam uczniowie klasy IV i I gimnazjum w montażu słowno – muzycznym przygotowanym pod bacznym okiem historyków ZS w Strzyżowie p.Z. Wróbel i p. B.Wojtiuk.