Święto Narodowe Trzeciego Maja w Uchaniach (ZDJĘCIA)

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja w Uchaniach rozpoczęły się od przemarszu pochodu ulicami, spod budynku Urzędu Gminy w Uchaniach, w stronę kościoła parafialnego.

Reklamy

Jesteśmy świadomi wielkiej i pięknej tradycji związanej z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, z jej dziejami i miejscem w sercach Polaków. Dlatego też, każdego roku organizujemy uroczyste obchody tego święta, co jest wyrazem szacunku i przywiązania do tej ważnej daty narodowych dziejów. Przez udział w uroczystościach dajemy wyraz obywatelskiej odpowiedzialności i troski o Ojczyznę oraz wyrażamy swą radość z tego że żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce. W ten uroczysty sposób oddajemy również cześć twórcom i obrońcom Ustawy Rządowej, Polskiej Majowej Jutrzenki, która jak żadna inna, nawołuje do rozumnej miłości Ojczyzny, przez co jest ciągle aktualna.

Uroczystości w Uchaniach rozpoczęły się od przemarszu pochodu ulicami, spod budynku Urzędu Gminy w Uchaniach w stronę kościoła parafialnego. W pochodzie uczestniczyli kolejno: Zuchy z 3 Gromady Zychowej i Harcerze z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Marii Konopnickiej w Uchaniach, delegacje z pocztami sztandarowymi: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe w Uchaniach, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne w Uchaniach, Ochotnicza Straż Pożarna w Uchaniach oraz władze samorządowe Gminy Uchanie, pracownicy urzędu gminy oraz mieszkańcy Uchań.

W kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P. w Uchaniach odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Naszej Ojczyzny, którą odprawili – ks. proboszcz Dariusz Bajwoluk oraz ks. wikariusz Karol Bryła.

Nad bezpieczeństwem przemarszu pochodu czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Uchaniach.

O godzinie 14.00 na placu targowym w Uchaniach odbyła się Majówka Patriotyczna. Wszyscy mieli okazję chociaż raz do roku wspólnie śpiewać pieśni i piosenki patriotyczne. Do śpiewania z zuchami i harcerzami dołączyli również członkowie zespołu Ludowego Staszicowiacy z Jarosławca.

Pogoda dopisywała, wobec czego warto było przyjść spotkać się przy ognisku, pośpiewać i przy okazji spróbować specjałów kulinarnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Dziękujemy bardzo serdecznie KGW Uchanie, KGW Gliniska, KGW Drohiczany, KGW Wola Uchańska oraz KGW Bokinia za przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy także Panu Sławomirowi Mikicie sołtysowi i radnemu naszej gminy za przygotowanie i czuwanie przy ognisku – wyrażają wdzięczność organizatorzy obchodów.

­

(info i fot. GOK w Uchaniach)


Zobacz też:

Uchański Dzień Strażaka (ZDJĘCIA)

Uchański Dzień Strażaka (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na YouTube