15 lipca 2024

Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Sahryniu

16 maja 2019 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Sahryniu obchodziła Święto Patrona Szkoły. W tym dniu przypadła 75 rocznica męczeńskiej śmierci s. Wandy Longiny Trudzińskiej i Siedmiu Wychowanków oraz 10 rocznica nadania imienia szkole.

Reklamy

 

O godz. 11.00 odbyło się spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Wójtowiczem autorem książki „Wózkiem do nieba. Rzecz o siostrze zakonnej i sierotach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich pod Sahryniem”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 mszą św. w kościele parafialnym, którą celebrował ks. Eugeniusz Adamek.

Reklamy

Na nasze święto przybyło wielu gości, a wśród nich Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP z różnych krańców Polski wraz ze swoimi młodymi wychowankami, a także byli wychowankowie Domu Dziecka w Turkowicach. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Monika Żur – Dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Zamościu i Pani Agnieszka Skubis – Rafalska – Wójt Gminy Werbkowice. Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Werbkowice, Rodzice, mieszkańcy Sahrynia i okolic oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Sahryniu uświetnili naszą uroczystość.

„Śladami siostry Longiny” – to tytuł filmu dokumentalnego, który został zrealizowany i zaprezentowany przez uczniów klasy III gimnazjum po zakończeniu uroczystej Eucharystii. Uczniowie nietypowo i oryginalnie ukazali fragmenty z życia siostry Longiny i siedmiu chłopców. Z kamerą odwiedzili miejsca związane z tragicznymi losami naszej patronki. Turkowice, Malice, Werbkowice, Sahryń i sahryński las – miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat. Przywołali raz jeszcze poświęcenie i bezinteresowne ofiary, czas, dla którego ktoś własne życie ryzykował.

Reklamy

Film niezwykły z przepiękną ścieżką dźwiękową wzruszył wiele serc i na pewno pozostanie na długo w pamięci.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Sahryniu składa serdeczne podziękowania Radzie Szkoły, Rodzicom i Paniom z KGW za wielki trud oraz zaangażowanie włożone w przygotowanie poczęstunku dla przybyłych gości. Dzięki Państwa pomocy mieliśmy możliwość po raz kolejny uczcić pamięć siostry Wandy Longiny Trudzińskiej i Siedmiu Wychowanków.

Siostra Longina całe życie poświęciła dzieciom i czynieniu dobra, zasługuje na naszą pamięć i uznanie.

 

(tekst i fot. SP w Sahryniu)