Szanowna pani Starosto i cały Zarządzie Powiatu Hrubieszowskiego!

Zwracam się do państwa z ogromną prośbą, w imieniu mieszkańców powiatu hrubieszowskiego, moim zdaniem w bardzo ważnej sprawie.

Reklamy

Coraz więcej mamy ozdrowieńców wirusa covid-19 w naszym powiecie hrubieszowskim, którzy bardzo chętnie chcą oddać osocze, ale z różnych powodów blokuje ich odległość do punktów pobierania osocza. Osoba, która pokonała koronawirusa, może uratować swoim osoczem nawet trzy osoby.

Moja propozycja jest taka, żeby Państwo wprowadzili do budżetu powiatu hrubieszowskiego na 2021 rok kwotę 70 tysięcy, bo tyle kosztuje separator do pobierania osocza (jak widać to nie są miliony!). Mam przed sobą projekt budżetu i chętnie wskażę z którego paragrafu, można „przesunąć” środki na zakup separatora. Mamy też rezerwę budżetową, z której można przeznaczyć 70 tysięcy, na potrzeby walki z wirusem.

Reklamy

Jest stworzony w powiecie dodatkowy etat płatnego członka zarządu, który w zakresie swoich obowiązków ma się zajmować walką z covidem-19. Niech szanowny pan się zwróci do samorządów gminnych z powiatu hrubieszowskiego – jestem przekonana, że chętnie by się przyłączyli w słusznej sprawie. Dopóki Ministerstwo Zdrowia nie zorganizowało nam pobierania osocza w naszym powiecie, musimy sobie sami organizować ratunek.

Potrzebujemy tego leku i nie możemy czekać. I nie może tak być, żeby z powodu braku wygodnego dostępu ozdrowieńców do punktów pobrań, ludzie tracili życie. Mając na uwadze chęć oddawania osocza przez naszych mieszkańców, temat trzeba potraktować bardzo poważnie. Ozdrowieńcy covid-19 po 28 dniach kiedy już są zdrowi, mogą zrobić test na przeciwciała i oddać osocze, ratując życie innym.

Zorganizujmy może mobilny system pobierania osocza, który by jeździł po gminach powiatu hrubieszowskiego. Może dogadajmy się z wojskiem, są też nie działające w tym momencie Domy Kultury, można zrobić pobór w szpitalu, jest sztab kryzysowy przy powiecie hrubieszowskim, który na pewno pomoże nam logistycznie „rozpracować” temat.

Z różnych powodów nie mogłam uczestniczyć w ostatniej XXVI sesji Rady Powiatu, więc swoją prośbę zamieszczam na portalach społecznościowych.

­

Danuta Muzyczka

Radna Powiatu Hrubieszowskiego