16 lipca 2024

Uchanie: Pani Stefania Oleksiak skończyła 100 lat! – ZDJĘCIA

100 lat to piękny wiek, niewielu ludziom dane jest świętować tak piękny jubileusz, niewielu los daje możliwość przeżyć tak wiele wydarzeń historycznych. Tego daru doświadczyła Pani Stefania Oleksiak – mieszkanka miejscowości Uchanie.

Reklamy

Z tej okazji dostojną jubilatkę odwiedził Wójt Gminy Uchanie Leszek Czerwonka składając gratulacje, życzenia zdrowia, pogody ducha i wyrazy głębokiego szacunku.

Od Wójta jubilatka otrzymała kwiaty i prezenty oraz list gratulacyjny od premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego. Do jubileuszowych życzeń dołączyli Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Anna Swatowska- Chmielowiec oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Uchanie Sławomir Mikita.

Reklamy

Pani Stefania Oleksiak urodziła się na Ziemi Hrubieszowskiej 3 kwietnia 1921 roku, w ziemiańskiej rodzinie Wińskich. Miała jedną siostrę i czterech braci. Najstarszy brat Bolesław brał udział w Powstaniu Warszawskim. Bracia należeli do ruchu oporu – z tego powodu Pani Stefania wraz z młodszym bratem i rodzicami zostali pod koniec wojny aresztowani przez gestapo, więzieni w Rotundzie w Zamościu i na Majdanku w Lublinie.

Po wojnie, przez pewien czas Pani Stefania mieszkała w Hrubieszowie i tam prowadziła własną restaurację. Tam też spotkała swojego przyszłego męża – Kazimierza Oleksiaka, młodego oficera WP, który choć pochodził z Poznania, został przeniesiony do pułku w Hrubieszowie. Po ślubie Stefania i Kazimierz zamieszkali w Uchaniach.

Reklamy

Jubilatka dochowała się pięciorga dzieci: trzech córek i dwóch synów, siedmiorga wnuków oraz sześcioro prawnuków. Dzieci, wdzięczne za wychowanie, starają się swoją mamę otoczyć nieustającą opieką, zabiegają o Jej dobre zdrowie i obdarzają wielką miłością.

Z okazji 100 rocznicy urodzin składamy serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, pomyślności, miłości bliskich i wielu następnych lat szczęśliwego i pogodnego życia.


(info i fot. UG Uchanie)


Zobacz też:

Hrubieszów: Pani Janina Borsukiewicz skończyła 100 lat! – ZDJĘCIA

Hrubieszów: Pani Janina Borsukiewicz skończyła 100 lat! – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Twitterze