Uchanie: Pierwsze czytanki dla… przedszkolaka

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.

Reklamy

 

W uchańskiej bibliotece, jako jednej z ponad 5000 bibliotek w całej Polsce na dzieci w wieku 3-6 lat czeka 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek” – programu finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W wyprawce znajduje się książka „Pierwsze czytanki dla…” oraz Karta Małego Czytelnika, do której Mały Czytelnik będzie zbierał naklejki – za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książeczki jedną naklejkę. Po uzbieraniu dziesięciu otrzyma imienny dyplom potwierdzający aktywność czytelniczą. W pakiecie startowym znajduje się także broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”. Treść publikacji mówi o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka oraz o korzyściach wynikających z regularnego odwiedzania biblioteki.

Celem projektu „Mała książka – wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

Jesienią przekaz akcji wzmocni kampania telewizyjna i radiowa oraz promocja w Internecie i mediach społecznościowych, z udziałem pary aktorów Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego, prywatnie rodziców, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek.

Jednocześnie dzięki ekspozycji informacji na nośnikach outdoorowych, kampania będzie widoczna w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. Aktywna jest również dedykowana strona internetowa www.wielki-czlowiek.pl, a także prężnie działająca grupa facebookowa.

 

tekst i grafika: Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach