26 lutego 2024

Uczczono rocznicę śmierci żołnierzy i osób cywilnych [ZDJĘCIA]

W Dołhobyczowie uczczono 80 rocznicę śmierci żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego „Kozaka” i 12 osób cywilnych, którzy zostali zamordowani przez Niemców w dniu 7 lutego 1944 r. i są pochowani we wspólnej mogile na miejscu zbrodni.

Reklamy

W dniu 7 lutego 2024 r. uczciliśmy 80 rocznicę śmierci 5 żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego „Kozaka” z Iwanicz z Wołynia i 12 osób cywilnych (kobiety i dzieci), którzy zostali zamordowani przez Niemców w dniu 7 lutego 1944 r. i są pochowani we wspólnej mogile na miejscu zbrodni w Dołhobyczowie, za pałacem w parku (obecnie teren prywatny). Mogiła ziemna ogrodzona żelaznym płotem, po środku żelazny krzyż bezimienny – informują członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyński – Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i okoliczni mieszkańcy.

Reklamy

Czytaj: Hrubieszów: Rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

Po odmówieniu modlitwy za zmarłych i odśpiewaniu Roty złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd poległym:

– dowódcę 192 Batalionu Lekkiej Piechoty w Hrubieszowie ppłk. Grzegorza Sokołowskiego reprezentowali – st. kpr. Piotr Rypina i szer. Magdalena Szczepańska , wiceprezes ŚZŻ AK Okręg Zamość Rejon Tomaszów Lub.;

– ŚZŻ AK Koło Rejonowe w Dołhobyczowie reprezentowali – Franciszek Chrzanowski, Tadeusz Wróblewski, Marcin Grądz;

– Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne reprezentowali wiceprezes Marian Mroczkowski oraz liczni członkowie;

– Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Hrubieszowie ŚZŻ AK Okręg Wołyński reprezentowali – prezes Grażyna Mirska i członek zarządu Paweł Nowak.

Zobacz: Hrubieszów: Kolędowali dla dzieci w Kolumbii [ZDJĘCIA]

Następnie zapalono znicze przy symbolicznym Pomniku pomordowanych przez Niemców w latach 1939 – 1944, który obecnie znajduje się przy Centrum Kulturalno – Konferencyjnym w Dołhobyczowie (został przeniesiony z terenu parku za pałacem, na tym miejscu pozostał żelazny krzyż).

Później oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze przy Pomniku Pułku Ułanów późniejszego 2. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, którzy pod dowództwem mjr. Gustawa Orlicza-Dreszera stoczyli 10.12.1918 r. pod Dołhobyczowem zwycięski bój z wojskami Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej o Polskę. Pomnik powstał z inicjatywy Dołhobyczowskiego Stowarzyszenia Regionalnego.

Po zakończeniu uroczystości zaproszono nas na słodki poczęstunek w siedzibie Dołhobyczowskiego Stowarzyszenia Regionalnego, w Gminnej Bibliotece Publicznej.

W drodze powrotnej do Hrubieszowa odwiedziliśmy cmentarz w Kryłowie, oddaliśmy hołd Julianowi Jeżewskiemu – kapitanowi saperów Wojsk Polskich, właścicielowi Dóbr Gołębia, zm. 6.11.1872 r. Zapalono znicz i kpr. Piotr Rypina przewiązał biało-czerwoną wstążką pomnik.

Chwała bohaterom, cześć Ich pamięci!

Dziękujemy współorganizatorom i uczestnikom za wspólną lekcję historii – podsumowują uroczystości członkowie ŚZŻ AK Okręg Wołyński – Środowisko Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie.

Zobacz też:

Pożegnanie w hrubieszowskim pułku [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →źródło i fot. ŚZŻ AK Okręg Wołyński – Środowisko Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie / FB