24 kwietnia 2024

Udział Zespołu Szkół w Strzyżowie w finale kampanii z okazji Dnia Europejskiej Współpracy

W dniach 23 – 25 września we Włodawie odbył się finał kampanii edukacyjnej dla szkół z regionów przygranicznych Polski, Białorusi i Ukrainy z okazji Dnia Europejskiej Współpracy.


Do finału zakwalifikowało się 8 szkół z Białorusi, 8 szkół z Ukrainy i 8 szkół z Polski z województw przygranicznych, w tym Zespół Szkół w Strzyżowie z województwa lubelskiego. Drużynę reprezentowali uczniowie: Karolina Germańska, Ewa Wesołowska, Aleksandra Prystupa i Barbara Kuszmiruk pod opieką P. Moniki Dudek.

W ramach finału Wspólny Sekretariat Techniczny Programu (WST) zorganizował spotkanie dla ponad 100 dzieci z 24 szkół oraz z Młodzieżowego Domu Kultury z Włodawy. Najpierw odbył się turniej transgranicznych: dzieci pokonywały 12 różnych stacji zadaniowych w 12 mieszanych, transgranicznych zespołach, aby razem zdobyć jak największą liczbę punktów.

Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą ogólną, kreatywnością, umiejętnościami sportowymi i  zdolnościami komunikacyjnymi (mimo różnic językowych). Wspólnie pokonana trasa przy jeziorze Białym dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i emocji.

Drugim głównym punktem finału było zdeponowanie kapsuły czasu, do której dzieci same wybrały pamiątki. W kapsule znalazły się m.in. czerwona księga roślin i zwierząt Republiki Białoruś, „Kobzar” – zbiór utworów poetyckich Tarasa Shevchenki, nasiona roślin, suszone grzyby, przepisy kulinarne (w tym na proziaki), paczka cukru Südzucker, nagrania muzyczne, bilety na mecze, lokalne wydania gazet z trzech państw, grupowe zdjęcie dzieci z autografami oraz 24 przesłania do przyszłych pokoleń autorstwa dzieci.

Uroczyste przekazanie kapsuły odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury we Włodawie w obecności przedstawicieli władz lokalnych oraz przedstawicieli projektów współpracy transgranicznej realizowanych na terenie powiatu. Dzięki uprzejmości  Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego przyszły los kapsuły jest na razie zabezpieczony.

Dzieci  wykonały także układ taneczny (flash mob) do piosenki przygotowanej specjalnie na Dzień Europejskiej Współpracy, odczytały trzy wybrane przesłania do przyszłych pokoleń, a na zakończenie odbyły lekcję wielokulturowości zwiedzając miasto. Finał kampanii był okazją do nawiązania wielu nowych transgranicznych przyjaźni.