Na cmentarzu wojennym w Husynnem odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę bitwy, stoczonej we wrześniu 1939 roku przez polską Policję Państwową z wojskami Armii Czerwonej.

Reklamy

24 września 2020 r. na cmentarzu wojennym w Husynnem odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę bitwy, stoczonej we wrześniu 1939 r. przez Policję Państwową z wojskami Armii Czerwonej, w ramach działań obronnych przed agresją sowiecką z 17 września 1939 r.

W obchodach wzięły udział władze samorządowe powiatu hrubieszowskiego i gminy Hrubieszów, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji społecznych i kombatanckich oraz młodzieży.

Reklamy

Uroczystości rozpoczęły się od wybrzmienia Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, po którym miał miejsce apel pamięci oraz salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Okolicznościowe przemówienia wygłoszone podczas wydarzenia, traktowały o wielkim bohaterstwie oraz woli podjęcia nierównej walki na rzecz ochrony wschodnich granic naszej Ojczyzny.

Kwatery wojenne na cmentarzu wojskowym w Husynnem, przy których złożono wieńce i kwiaty, to swoiste miejsce pamięci o zmiennych kolejach losu oraz następstw, jakie niosło za sobą żniwo wojny.


info i fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie