25 kwietnia 2024

Uwaga! Straż Graniczna ostrzega przed barszczem Sosnowskiego

W związku z występowaniem na terenie służbowej odpowiedzialności Nadbużańskiego Oddziału SG rośliny o nazwie „barszcz Sosnowskiego”, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności, w przypadku poruszania się po „obszarach zielonych”.

Roślina ta  posiada długą, bruzdowatą łodygę o wysokości od 1 do nawet 4 metrów (u góry jest zielona, na dole pokryta purpurowymi plamkami). Wokół łodyg rozmieszczone są duże pierzaste liście (o średnicy nawet 1,5 m), które tworzą gęste „kępy”. Rozpoznać go można również po kwiatach, które przypominają nieco kwiaty kopru.
 
Obszary występowania barszczu Sosnowskiego w województwie lubelskim przedstawia poniższy rysunek.
 
Związki zawarte w soku rośliny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. W kontakcie ze skórą,  w obecności światła słonecznego, powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu światłem słonecznym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ osobista wrażliwość poszczególnych osób, a poza tym zwiększa się ona w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza, w tym także w przypadku silnego spocenia się. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Oprócz poparzeń skórnych, barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.
 
Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną, chroniąc skórę i oczy. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem).  
 
W przypadku kontaktu z rośliną, w sytuacji ekspozycji skóry na działanie jej soku należy skontaktować się z lekarzem, celem uzyskania fachowej pomocy medycznej.
 
W związku z powyższym zaleca się, aby zachować szczególną ostrożność w trakcie poruszania się po terenie pokrytym gęstą szatą roślinną. 
 
Źródło i fot: NOSG