W Trzeszczanach powstaje obserwatorium astronomiczne

W Trzeszczanach trwa montaż kopuły obserwatorium astronomicznego. Obserwatorium zostanie wyposażone w pełni zautomatyzowaną kopułę z układem jezdnym do obserwacji obiektów na niebie.

Reklamy


W kopule zostaną zamontowane dwa teleskopy, jeden tradycyjny do obserwacji nocnych, drugi tzw. słoneczny – umożliwiający obserwacje w dzień.

Na parterze lokalu zostanie zamontowany 65-calowy ekran telewizyjny, do którego zostanie podłączona kamera przesyłająca obraz z teleskopów tak, aby osoby przebywające na parterze miały również  możliwość obserwacji zjawisk na niebie. TV będzie w technologii 3D Ultra HD, sterowany głosem i gestami.

Reklamy

Do telewizora podłączona będzie konsola do gier z systemem kinect wraz z zestawem głośników Dolby Surround. W pomieszczeniu obok będzie można korzystać z przenośnego planetarium, gdzie na ekranie sferycznym będą wyświetlane filmy – szczególnie dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ramach projektu zostanie również zakupiony zestaw do składania i programowania robotów.

Obserwatorium to atrakcja skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Pokazy i prelekcje będą dostosowane do wieku i zainteresowań odwiedzających obiekt. Młodzież, oprócz edukacji, będzie miała możliwość rozgrywki poprzez gry na konsoli z systemem kinect, co pozwoli na zabawy i gry interaktywne np. naukę tańca itp.

W całym obiekcie obserwatorium będzie udostępniona sieć Wi-Fi, więc każdy będzie mógł korzystać z Internetu poprzez urządzenia przenośne (smartfon, tablet, laptop itp.).

Projekt architektoniczno – budowlany wykonała Pani Aneta Szałata. Prace budowlane wykonuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Tyszowiec. Kopułę i sprzęt dostarcza firma Uniwersał z Żywca.


Projekt współfinansowany jest w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

DS