19 kwietnia 2024

Werbkowice: Idę na referendum i zachęcam do wzięcia w nim udziału

Czy warto iść na referendum? Dlaczego grupa ludzi zadaje sobie trud, aby odwołać Wójta, czy też Radę Powiatu?

Każdy z nas ma swoje wartości i przekonania, które muszą być szanowane. Dlatego odpowiedź na tak postawione pytania nie jest odpowiedzią prostą. Po głębszej analizie samej instytucji referendum rozpatrywanej na płaszczyźnie obecnej sytuacji w Naszej Gminie Werbkowice oraz Powiecie uważam, że ja znam odpowiedź na stawiane pytania.

Ludzie pytają mnie dlaczego?

Dlatego, że współczesny model demokracji musi opierać się na istnieniu takich rozwiązań prawnych, które każdej osobie uprawnionej dadzą możliwość osobistego udziału w różnego rodzaju procesach decyzyjnych.

System takich rozwiązań nie powinien się jednak ograniczać wyłącznie do zagwarantowania każdemu dorosłemu (pełnoletniemu) obywatelowi możliwości uczestniczenia w procesach wyborczych, których efektem staje się wyłonienie Wójta czy też Radnych, lecz składać się z wielu procedur powiązanych z demokracją bezpośrednią, z referendum na czele, dzięki którym możemy decydować o pozbawieniu tych właśnie osób prawa do decydowania o naszej teraźniejszości i przyszłości.

Ponadto musimy być świadomi tego, że każdy głos ma znaczenie, ponieważ suma takich głosów determinuje późniejsze działania naszych wybrańców. W referendum wyrażenie woli przez Nas wszystkich koncentruje się na podejmowaniu decyzji dotyczących spraw związanych z funkcjonowaniem Naszej Gminy czy Powiatu.

Oczywiście nie można wykluczyć, że instytucja ta zostanie wykorzystana w celu odebrania udzielonego wcześniej w drodze aktu wyborczego mandatu do reprezentowania Naszych interesów, przez osoby działające jedynie w swoim interesie. Zauważmy jednak, że na poziomie lokalnym możemy mówić o wyrażeniu woli przez wspólnotę funkcjonującą w ramach określonej jednostki terytorialnej.

To ta wspólnota niezadowalana ze sposobu sprawowania władzy poprzez swoją decyzję o udziale w referendum, może zmienić swoją wcześniejszą decyzję lub dopiero w drodze referendum wyrazić swoją wolę.

Dlatego tak ważne jest, aby wziąć udział w tej wspólnotowej decyzji i wyrazić swoje NIEZADOWOLENIE lub POPARCIE. W ten sposób możemy decydować o wielu sprawach publicznych mających znaczenie dla Naszej społeczności.

Zachowując całkowitą uczciwość uważam, że należy wspomnieć również o tym, że zgodnie z opinią przeciwników referendów, społeczeństwo ze swej natury jest dość konserwatywne i hamuje innowacje i zmiany. Przeciwnicy referendum podnoszą również, iż decyzja podejmowana w referendum łatwo przekształca się w plebiscyt wokół polityków, czy ugrupowań politycznych. Przeciwnicy referendów podnoszą również aspekty wkładu pracy oraz kosztów przeprowadzenia referendum.

Pamiętajmy jednak, że referendum ma wielkie znaczenie dla funkcjonowania Naszej wspólnoty samorządowej na poziomie gminy oraz powiatu. Dzięki niemu uzyskujemy prawo podejmowania decyzji samodzielnie, a nie poprzez swych przedstawicieli wybranych uprzednio w wyborach powszechnych, z których decyzjami, postępowaniem czy też podejściem do mieszkańców i ich problemów się nie zgadzamy.

Jako bezpartyjna Radna Rady Powiatu w Hrubieszowie będąca w opozycji uważam, że referendum w sprawie odwołania Rady Powiatu w Hrubieszowie również ma sens. Ktoś zapytał mnie, dlaczego nie zrezygnuję z mandatu.

Odpowiedź jest bardzo prosta!

To mieszkańcy wybrali mnie w celu reprezentowania ich interesów i to oni mogą mnie z tego obowiązku zwolnić właśnie poprzez referendum. Wielu ludzi mówi, że polityka to „brudna gra” i w tym twierdzeniu jest dużo prawdy. Ale skoro polityka jest grą to oznacza, że musi mieć jakieś zasady. Osobiście uważam, że najważniejszą z nich jest uczciwość i obowiązek realizacji potrzeb mieszkańców. Puste slogany „dla dobra mieszkańców”, przy całkowicie sprzecznym działaniu nie są polityką, którą chcemy. Osobiście pragnę, aby
na kreowanie wizji rozwoju naszej lokalnej społeczności mieli wpływ ludzie, którzy swoją pozycje zbudowali na autorytecie, wiedzy, zaufaniu, szacunku i empatii dla drugiego człowieka, nie zaś strachu przed decyzjami podejmowanymi w celu utrzymania władzy za wszelką cenę.

To są oczywiście moje osobiste przemyślenia, z którymi wielu z Was może się nie zgadzać, co nie oznacza, że nie mam wobec tych osób szacunku.

Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju. Nie bójmy się mówić o problemach, konstruktywnie krytykować i łączyć w działaniu dla wspólnego dobra Nas wszystkich, niezależnie od poglądów politycznych.

Danuta Muzyczka
Radna Powiatu Hrubieszowskiego

(fot. lubiehrubie.pl, grafika – nadesłana)


Zobacz też:

Referendum w Werbkowicach 20 czerwca!

Referendum w Werbkowicach 20 czerwca!


LubieHrubie na Instagramie